80 طرح فناورانه به اجرا عایدی ، توسعه اشتغال و فناوری در حوزه آب

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با یاری شرکت های دانش بنیان و خلاق 80 طرح فناورانه در حوزه آب را به اجرا در آورده است تا اشتغال و فناوری های حوزه آب و خشکسالی توسعه یابد.

80 طرح فناورانه به اجرا عایدی ، توسعه اشتغال و فناوری در حوزه آب

به گزارش گروه فناوری وبلاگ شخصی امیر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه اشتغال و فناوری های حوزه آب و خشکسالی اهدافی است که به تعریف پروژه های ملی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منجر شده است.

این طرح ها که از سال 97 در سطح ملی تعریف شده با کوشش شرکت های دانش بنیان و خلاق به اجرا درآمده است. طرح هایی که از سال 97 تا 99 به بیش از 80 پروژه رسیده و با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اجرا درآمده است.

از جمله این طرح های می توان به فناوری های مرتبط با تصفیه و نمک زدایی آب، فناوری های مرتبط با بهینه سازی آب و انرژی در طراحی، ساخت و بهره برداری از گلخانه ها، بهره برداری از زه آب های کشاورزی و پساب های صنعتی در توسعه عملیات شورورزی و توسعه فناوری های اکتشاف، استحصال و بهره برداری از منابع تازه آب برای مصارف مختلف شرب صنعت و کشاورزی اشاره نمود.

بعلاوه فراوری انواع مالچ های غیرنفتی و سازگار با محیط زیست با هدف تثبیت کانون های گرد و غبار، بهره برداری از انواع سیستم های مدیریت توزیع و کاربرد آب در مزرعه، بومی سازی و توسعه فناوری طراحی، ساخت، اجرا و بهره برداری از قفس های پرورش ماهی در دریا و ایجاد ارزش افزوده و فراوری محصولات فرآوری شده از انواع پسماندها، فاضلاب ها و ضایعات کشاورزی، خانگی، الکترونیکی و صنعتی هم دیگر طرح هایی هستند که در این حوزه به اجرا درآمده اند.

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه اجرای طرح های کوچک مقیاس فناورانه در حوزه های مرتبط با هدف ایجاد اشتغال و توسعه کشت انواع گونه های گیاهی مقاوم به خشکی با هدف بیابان زدایی و ایجاد ارزش افزوده با فراوری محصولات فرآوری شده هم محقق شده است.

این کارگروه برای دست یابی به روش های نوین شناسایی و استحصال آب هم اقداماتی داشته که توسعه فناوری های این حوزه را رقم زده است. از آن جمله می توان به انجام مطالعات اکتشافی آب های ژرف در منطقه ها اولویت دار کشور، شناسایی چشمه های آب شیرین در منطقه ها ساحلی و روش های نوین استحصال و شناسایی و معین تراز آبخوان های معلق اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "80 طرح فناورانه به اجرا عایدی ، توسعه اشتغال و فناوری در حوزه آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 طرح فناورانه به اجرا عایدی ، توسعه اشتغال و فناوری در حوزه آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید