(ویدئو) بهره برداری از طرح انتقال آب خلیج فارس به هفت استان مرکزی

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، بهره برداری از طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به هفت استان واقع در فلات مرکزی و شرق کشور است با دستور رییس جمهوری و به صورت ویدئوکنفرانسی شروع شد.

(ویدئو) بهره برداری از طرح انتقال آب خلیج فارس به هفت استان مرکزی

در پنجاه و هفتمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش فراوری، طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور با سرمایه گذاری 128 هزار میلیارد تومان با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری افتتاح شد

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

حسن روحانی در مراسم بهره برداری از طرح انتقال آب به استان های شرقی و مرکزی کشور اضافه کرد: فاز نخست این طرح در آبان ماه افتتاح شد و امروز کار خطوط دیگر آن آغاز می شود و انشاءالله در سال های دیگر ادامه می یابد.

رئیس جمهور انتقال آب به شهر رفسنجان را باعث تحولی بزرگ در این شهرستان به خصوص در فراوری مس آن و دیگر صنایع آن برشمرد و گفت: این موضوع باعث تحول هم در کشور، هم در استان و هم در رفسنجان خواهد شد.

او با اشاره به ادامه این راستا انتقال آب اضافه کرد: خط دوم این راستا از خلیج فارس و دریای عمان به سمت خراسان جنوبی و مشهد الرضا ادامه می یابد. خط سوم برای استان اصفهان و خط چهارم از دریای عمان برای منطقه زاهدان و زابل در سیستان و بلوچستان آبرسانی می نماید.

روحانی بهره برداری از این طرح را تحول بسیار بزرگ و بزرگ بیان کرد و با اشاره به حجم بزرگ سرمایه گذاری در این طرح ها گفت: ما امروز در ساخت پمپاژها خودکفا هستیم در قدیم باید همه این ها را وارد می کردیم الحمدالله در دولت یازدهم و دوازدهم در شرکت های دانش بنیان در زمینه گاز آب و نفت اقدامات بزرگ انجام داده ایم و این جزو آرزوهای بزرگ نه تنها من که آرزوی همه مسئولان از اول انقلاب تا به امروز بوده است.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

اوبا بیان اینکه امروز شاهد بودیم هر سه فاز خط اول افتتاح شد و عملیات اجرایی خط دوم، سوم و چهارم هم آغاز شده است، گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم یک جهش که یک انقلاب بزرگ اتفاق افتاده است کاری که در منطقه غرب مرکز فلات مرکزی کشور در زمینه خاک و آب انجام می دهیم بسیار بزرگ است که شرح آن باید در فرصتی مفصل برای مردم شرح داد و باید شرح دهیم که در سایر مناطق ایران چه اقداماتی انجام گرفته است.

رییس جمهوری با اشاره به اهمیت طرح های شیرین سازی آب و انتقال آن به مرکز ایران گفت: یک اشکال اساسی در زمینه محیط زیست این بود اگر آب را شیرین کنیم، دستگاه های شیرین کننده آب، پساب را به خلیج فارس بر می گردانند و ممکن است به مرجان ها صدمه بزند.

او ادامه داد: کشورهای جنوبی خلیج فارس در حال استفاده از این آب هستند که پساب آن به خلیج فارس برمی شود. وزارت خارجه ما مسئولیت سنگینی در زمینه حفاظت محیط زیست خلیج فارس دارد و باید کارهای بزرگی را انجام دهد.

رییس جمهوری اظهارکرد: وزیران صنعت و نیرو و رئیس سازمان محیط زیست می دانند که این طرح و توسعه آن را به این مشروط کردیم که پساب آب شیرین کن ها در خلیج فارس ریخته نشود و وارد دریای عمان شود چون در دریای عمان مسئله ای ندارد. این کار لازم است و جزو مصوبات طرح است.

روحانی تاکید نمود: دغدغه محیط زیست به حق است و همه نکات زیست محیطی را در این طرح مدنظر قرار دادیم.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه برای بهره برداری از این طرح از اعتبارات محل صندوق توسعه ملی برداشت نموده ایم، اظهار کرد: در سال های 94، 95 و 96 که وضع خیلی خوب بود و در اثر برجام نفت ما به فروش می رفت، ارز حاصل از آن وارد صندوق توسعه ملی شد. از این جهت صندوق مرهون کار سیاست خارجی ماست.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

جزییات طرح انتقال آب خلیج فارس به هفت استان مرکزی

این طرح زیر بنایی که به محرومیت زدایی و توسعه متوازن ثروت در کشور یاری می نماید، به همت متخصصان داخلی و بخش خصوصی به سرانجام رسیده است و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می نماید.

با تکمیل سه خط پروژه مهم و ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، در مجموع 550 میلیون متر مکعب آب شیرین از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران منتقل می شود.

برای اجرای این طرح ها که در مجموع با لوله گذاری به طول سه هزار و 700 کیلومتر آب خلیج فارس و دریای عمان را به هفت استان شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان منتقل می نماید 128 هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است. این طرح ها برای 70 هزار نفر اشتغال زایی خواهد داشت.

پروژه انتقال آب از استان هرمزگان آغاز می شود و در راستا کرمان و خراسان جنوبی به خراسان رضوی انتقال خواهد یافت و می تواند به توسعه صنایع گلخانه ای و واحدهای صنعتی و معدنی بزرگ این استان ها یاری کند. نکته مهم اینکه آب استحصال شده در این پروژه از نظر قیمتی در مقایسه با کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عمان و امارات 20 درصد ارزان تر است.

خط نخست آب خلیج فارس را به استان های هرمزگان، کرمان و یزد منتقل می نماید، چند ماه پیش توسط رییس جمهوری به طورکامل افتتاح شد. این طرح در فازهای یک، دو و سه به طول 820 کیلومتر، با 12 باب ایستگاه پمپاژ، با حجم سرمایه گذاری 20 هزار میلیارد تومانی اجرایی شده که پتانسیل اشتغال زایی آن در دوران ساخت (تاریخ آغاز 1391 و تاریخ اتمام 1399) 16 هزار نفر برآورد شده است.

در خط دوم انتقال آب خلیج فارس به استان های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی پیش بینی شده است.

این طرح به طول یک هزار و 550 کیلومتر با 18 باب ایستگاه پمپاژ آب، با سرمایه گذاری 47 هزار میلیارد تومانی اجرایی شده و برای 30 هزار نفر اشتغال زایی به دنبال دارد. تاریخ آغاز این طرح سال جاری و تاریخ سرانجام آن 1404 پیش بینی شده است.

در خط سوم، آب خلیج فارس به استان های یزد و اصفهان منتقل می شود. این طرح به طول 910 کیلومتر با 10 باب ایستگاه پمپاژ آب، با سرمایه گذاری 35 هزار میلیارد تومانی اجرایی شده و برای 14 هزار نفر اشتغال زایی به دنبال دارد. تاریخ آغاز این طرح سال جاری و تاریخ سرانجام آن 1404 پیش بینی شده است.

در خط چهارم، انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان پیش بینی شده است. این طرح به طول 820 کیلومتر با 11 باب ایستگاه پمپاژ آب، با سرمایه گذاری 39 هزار میلیارد تومانی اجرایی شده و برای 10 هزار نفر اشتغال زایی به دنبال دارد. تاریخ آغاز این طرح سال جاری و تاریخ سرانجام آن 1404 پیش بینی شده است.

همچنین امروز قطعه 2 خط یک انتقال آب خلیج فارس به سرچشمه و قطعه سه خط یک انتقال آب خلیج فارس به اردکان (چادرملو) به بهره برداری رسید.

همچنین عملیات اجرایی خط 2 انتقال آب خلیج فارس به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی، عملیات اجرایی خط سه انتقال آب خلیج فارس به استان اصفهان و عملیات اجرایی انتقال آب دریای عمان از چابهار به زاهدان آغاز شد.

منبع: فرارو

به "(ویدئو) بهره برداری از طرح انتقال آب خلیج فارس به هفت استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدئو) بهره برداری از طرح انتقال آب خلیج فارس به هفت استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید