رئیس جمهوری زنان در افکار عمومی آمریکا و ایران

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، این روزها احتمال استیضاح دونالد ترامپ به هر حال در فضای سیاسی ایالات متحده آمریکا مطرح است.

رئیس جمهوری زنان در افکار عمومی آمریکا و ایران

به همین دلیل طبیعی است چهره هایی از سوی 2 طیف سیاسی مطرح شوند؛ یعنی جمهوری خواستار و دموکرات ها به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به تکاپو بیفتند و نام شان هم در رسانه ها و هم در افکار عمومی به میان آید. حدس برای کاندیداتوری هیلاری کلینتون به عنوان رقیب اصلی رئیس جمهوری فعلی در سال 2016 خیلی دور از انتظار نیست. حال این شایعه یا بعداً به واقعیت می پیوندد یا خیر و باید منتظر ماند و روند فضای انتخاباتی آن کشور را تعقیب و رصد کرد.

شکست هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 و راه نیافتن او به کاخ سفید دلیل خوبی برای کم شانسی اش در انتخابات 2020 نیست. اساساً کنش سیاسی مختصات خاص خود را دارد و نتایج را شرایط روز مشخص می نمایند. هر زمانی سیاست ورزی متناسبی را می طلبد و لزوماً یک یا چند بار شکست به معنای بسته شدن پرونده سیاسی فرد برای همواره نیست.

در 2016 هم این ذهنیت حاکم بود که مردم آمریکا خیلی نمی پسندند یک زن رئیس جمهورشان گردد که در نتیجه زمانی که ترامپ به طور غیرمنتظره ای در رقابت با خانم کلینتون توانست به کاخ سفید راه پیدا کند، بعضی آن را به نشانه تایید این دیدگاه مطرح کردند؛ اما سوال این است که آیا واقعاً و در عمل هیلاری صرفاً به دلیل زن بودن و جنسیت بازنده آن انتخابات شد یا باید علت این وضعیت را در عوامل دیگری جست وجو کرد؟

در ایران هم با مجموعه تحولات چشمگیر جامعه ایرانی و همچنین کارنامه فعالیت زنان در رده های بالای مدیریتی و تجارب گسترده علمی و اجرایی آنها و نیز آزمون و خطاهایی که مدیریت مردانه در این چهار دهه به ارمغان آورده است، بعید می دانم افکار عمومی نظر مثبتی درباره ریاست جمهوری زنان نداشته باشند.

البته شاید عده ای بگویند با این اوصاف چرا زنان در مجلس حضوری پررنگ ندارند که در پاسخ باید گفت در ایران انتخابات مجلس ماهیتاً با انتخابات ریاست جمهوری متفاوت است. در واقع در انتخابات مجلس خیلی از حوزه ها فقط یک نماینده دارند و حال و هوای کلانشهرها هم متفاوت با حوزه های انتخابیه خرد است، از طرفی مثل خیلی از کشورها سهمیه بندی جنسیتی یا تبعیض مثبت هم که برای زنان و به نفع زنان نداریم و در کل باید گفت در فضای انتخاباتی زنان رقابتی واقعاً نابرابر دارند و دقیقاً به همین دلیل برنده شدن آنها در این مسابقه کار چندان آسانی نیست.

روزی که دسترسی عادلانه به منابع، فرصت ها، موقعیت ها و امکانات برای زنان و مردان فراهم باشد و در آن شرایط زنان برنامه های خود را در معرض انتخاب و قضاوت افکار عمومی قرار دهند، می توان از رقابت واقعی سخن به میان آورد.

معاون سابق امور زنان و خانواده رئیس جمهوری

منتشر شده در روزنامه اعتماد 14 مهر 98

منبع: خبرآنلاین

به "رئیس جمهوری زنان در افکار عمومی آمریکا و ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری زنان در افکار عمومی آمریکا و ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید