گرانی بلیت هواپیما همچنان لغو نشده است

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، با وجود مخالفت های صریح وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی با افزایش قیمت بلیت هواپیما اما بعضی شرکت های گردشگری گفته اند این افزایش نرخ که نتیجه توافق داخلی و یا به عبارتی پنهانی شرکت های هواپیمایی با یکدیگر بوده، هنوز متوقف و یا لغو نشده است. مدیران تعدادی از آژانس ها می گویند شرکت های هواپیمایی این نرخ ها را به آژانس ها ابلاغ نموده و حتی مکتوب گفته اند اگر نرخ های جدید را اعمال نکنند، سیستم فروش آن ها را قطع خواهند کرد و در همین چند روز اخیر سیستم تعدادی از آژانس ها نیز قطع شده است.

گرانی بلیت هواپیما همچنان لغو نشده است

حرمت الله رفیعی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز می گوید: شرکت های هواپیمایی گفته بودند نرخ ها را پلکانی افزاش می دهند اما در نخستن مرحله، قیمت ها بین 100 تا 120 درصد افزایش را تجربه نموده است.

پیگیری ها از آژانس های خدمات مسافرتی و هوایی نیز نشان می دهد با وجود دستور رییس سازمان هواپیمایی برای توقف افزایش قیمت بلیت هواپیما در جهتهای داخلی به مدت یک هفته، اما گرانی اعمال شده بدون توقف ادامه دارد. این درحالی است که وزیر راه و شهرسازی در ملاقات اخیری که با نمایندگان شرکت های هواپمایی داشت با رد درخواست افزایش قیمت بلیت هواپیما، برای تعیین نرخ نهایی افزایش قیمت ها با توجه به لزوم رعایت حداکثر 60 درصدی ظرفیت هواپیماها از اول آبان 1399 و نوسان های قیمتی و اقتصادی، خواهان ارائه صورت های اقتصادی حسابرسی شده و مورد تایید سال 1397 و 98 و شش ماهه نخست 1399 به سازمان هواپیمایی کشوری شده بود تا بر اساس آنالیز های اقتصادی دقیق، تصمیمات لازم برای حمایت از ایرلاین ها گرفته و تسهیلات لازم برای برون رفت از شرایط حاکم اتخاد گردد.

رئیس سازمان هواپیمایی هم بعد از جلسه های دو روز گذشته بین شرکت های هواپیمایی، وزیر راه و کمیسیون عمران مجلس، تصریح نموده بود: تا هفته آینده که تکلیف قیمت بلیت هواپیما تعیین می گردد، افزایش نرخ ها متوقف شده است. همچنین مقرر شد آنالیز بیشتری درباره هزینه هایی که ایرلاین ها از نظر ارزی صرف می نمایند انجام و راهکاری برای جبران آن ها اندیشیده گردد.

با این حال امروز (چهارشنبه 30 مهرماه) در آستانه تعطیلات نیمه بلند دیگر، قیمت بلیت پروازها نه تنها فرایند کاهشی یا تعدیلی نداشته که افزایش قابل توجهی را تجربه نموده است. هم اکنون در جهت پرتردد و توریستی تهران-کیش پایین ترین نرخ موجود برای بلیت هواپیما حدود 880 هزار تومان است. در آبان ماه، یعنی از زمانی که شرکت های هواپیمایی ملزم به فروش تنها 60 درصد از ظرفیت جایگاه های خود هستند، نرخ کف بلیت تهران-کیش از 749 هزار تومان تعیین شده است. درحالی که آژانس های گردشگری می گویند تا پیش از این گرانی، تورهای کیش را در فصل شلوغی سفر با بلیت 527 هزار تومان می فروختند.

آنالیز نرخ ها در جهت هوایی پرتردد تهران-مشهد نیز نشان می دهد قیمت ها افزایش یافته است. قیمت پایه بلیت پرواز این جهت 494 هزار و 600 تومان است، رقمی بسیار نزدیک به کف قیمتی که به تازگی شرکت های هواپیمایی تعیین نموده اند. مدیر تور داخلی یکی از آژانس های گردشگری می گوید: نرخ بلیت هواپیما در جهت تهران-مشهد در مقایسه با دیگر جهتها، باثبات تر است، یعنی نرخِ ماهِ آبان مبلغی نزدیک به امروز است. اما در جهتهای توریستی مثل کیش مدام نوسان قیمت را تجربه می کنیم، نرخ ها شناور شده و هر لحظه درحال تغییر است. از طرفی کف قیمت تعیین شده و سقف نرخ برداشته شده است و ایرلاین ها هر قیمتی که بخواهند در بازار ارائه می دهند، مثلا در تعطیلات گذشته پایین ترین نرخ پرواز یک طرفه تهران-کیش به یک میلیون تومان رسیده بود. این اتفاق برای سفرهای غیرکاری و توریستی فاجعه است.

او ادامه می دهد: قبلا در جهتهای پرترددی مثل تهران-مشهد یا تهران-کیش بلیت 170 هزار تومانی و یا حتی پایین تر پیدا می شد اما حالا کف قیمت تعیین نموده اند و عملا بلیت و سفر ارزان هوایی از بین رفته است.

خانم سبزه ها که مدیر تورهای داخلی یکی از آژانس های گردشگری است نیز افزایش قیمت بلیت پرواز در جهتهای هوایی کوتاه را ناراحت نماینده می داند و می گوید: فاصله هوایی تهران-اصفهان به یک ساعت نمی رسد اما پایین ترین قیمتی که برای بلیت هواپیما در این جهت پیدا می گردد 370 هزار تومان است، قیمت بلیت ماهان در همین جهت 498 هزار تومان شده است. در جهت کرمانشاه که جزو جهتهای بلند هوایی نیست پایین ترین قیمت پروازی 458 هزار تومان شده است و در جهت تهران-تبریز، قیمت های متفاوتی دیده می گردد از 417 هزار تومان تا 553 هزار تومان.

او می گوید: شناور بودن و تغییر لحظه ای نرخ ها، بدترین اتفاقی است که برای سفرهای هوایی رخ داده. مثلا ما برای تور کیش به مسافر می گوییم ممکن است قیمت بلیت در روز پرواز تغییر نموده باشد، نرخ ها در برخی جهتها ثبات ندارد و نمی توان به مسافر تضمین داد.

افزایش نرخ سفرهای هوایی و بی ثباتی در قیمت بلیت هواپیما در جهتهای داخلی درحالی رخ داده است که تعداد مصرف نمایندگان این سفرها به گفته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در ماه های گذشته کاهش داشته است. مقصود اسعدی سامانی در جلسه ای که با وزیر راه داشت، گفت که در ایام کرونا پروازهای داخلی 48 درصد و پروازهای خارجی 96 درصد کاهش داشته است.

آژانس های گردشگری نیز کاهش میزان تقاضا در سفرهای هوایی را تایید می نمایند، با این وجود کماکان شاهد اصرار شرکت های هواپیمایی برای جبران خسارت ناشی از کرونا به وسیله مردم هستیم. درحالی که طبق قانون آزادسازی نرخ، با کاهش تقاضا طبیعتا نرخ ها باید پایین بیاید، همان اتفاقی که کشورهای دیگر هم اکنون درحال تجربه آن هستند.

سبزه ها، مدیر تور داخلی می گوید: میزان تقاضا در بازار سفر به ویژه با هواپیما به پایین ترین حد خود رسیده است. این شرایط تا به حال سابقه نداشته است. قیمت تورها عجیب شده است. مثلا قیمت یک تور برای 13 آبان روی اتاق تک نفره یک هتل 5 ستاره برای سه شب به 7 میلیون و 400 هزار تومان می رسد. با این قیمت ها چه کسی می تواند سفر برود؟ ما از 26 شهریورماه که کار خود را در آژانس آغاز کردیم فقط برای یک خانواده سه نفره یک تور کیش آن هم به قیمت هر نفر 2 میلیون تومان روی هتل 3 ستاره فروختیم.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "گرانی بلیت هواپیما همچنان لغو نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی بلیت هواپیما همچنان لغو نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید