چرا مردان بیشتر مبتلا به کرونا می شوند؟

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: دلایل بیولوژیکی مانند دلایل ژنتیکی، هورمونی و آنزیم ها، دلایل مربوط به پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی و اقتصادی مردان و ... از دلایل افزایش ابتلا مردان نسبت به زنان به بیماری کرونا است.

چرا مردان بیشتر مبتلا به کرونا می شوند؟

به گزارش ایسنا، دکتر آبتین حیدرزاده با بیان اینکه از 26خرداد تا اول تیر ماه به عنوان هفته دنیای سلامت مردان نام گذاری شده است اظهار کرد: از آنجا که امسال به دلیل شدت ابتلا و مرگ و میر کووید 19 در مردان، شعار این هفته در سطح بین المللی برای کووید 19 اقدام کنید در نظر گرفته شده، مناسبت مذکور فرصت مغتنمی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه مردان، سازمان های دولتی، غیر دولتی و صنوف مختلف در خصوص کووید 19 به شمار می آید.

وی شرح داد: در چنین شرایطی اطلاع رسانی، تلاش برای افزایش آگاهی مردان به موضوع سلامتی به طور کلی و بیماری کووید 19 به شکل اختصاصی مبتنی بر ویژگی های فرهنگی و اجتماعی هر منطقه و تشویق مردان به مشارکت در توسعه برنامه های بهداشتی پایه می تواند به عنوان یک راه چاره برای عبور از بحران فوق بوده و فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه و دولت در خصوص اهمیت سلامت مردان در خانواده و جامعه است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به مهمترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید 19 در مردان نقش داشته و در مطالعات مختلف در نقاط مختلف دنیا مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: دلایل بیولوژیکی مانند دلایل ژنتیکی، هورمونی و آنزیم ها، دلایل مربوط به پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی و اقتصادی مردان که سبب مواجهه بیشتر آنان با عوامل خطر می شود و دلایل فرهنگی از جمله باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی تر بودن مردان نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت که سبب می شود مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه کنند و به انجام آزمایش تن دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف شده مانند شستشوی مکرر دست ها، استفاده از ماسک و دستکش ازدلایل ابتلا بیشتر مردان نسبت به سایر افراد به کووید 19 است.

وی وجود بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی عروقی (فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز) بیشتر در مردان نسبت به زنان و همینطور رفتار های ناسالم مردان مانند بی تحرکی، تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات را از دیگر عوامل مهم و مؤثر در این تفاوت دانست و گفت: لازم است بدانیم هیچ چیز به اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به همراه فعالیت فیزیکی مناسب به تقویت سیستم دفاعی کمک نمی کند.

حیدرزاده گفت: اگرچه همه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیر گذارند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ابتلا و سن افرادی که علائم شدیدتری پیدا می کنند یا ابتلا به کرونا در آن ها منجر به مرگ می شود، در سال های پایانی میانسالی و دوره سالمندی بیشتر است.

وی همچنین یادآور شد: تا به امروز موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند.

منبع: فرارو

به "چرا مردان بیشتر مبتلا به کرونا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مردان بیشتر مبتلا به کرونا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید