میدانی که چهره زیبنده ای برای خوشامدگویی به گردشگران ندارد

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، ایسنا/ این خبر پیرامون میدانی که چهره زیبنده ای برای خوشامدگویی به گردشگران ندارد، برای شما نگارش شده است.

میدانی که چهره زیبنده ای برای خوشامدگویی به گردشگران ندارد

این میدان، نماد شکست مدیریت شهری است

روزنامه ایران پیرامون میدانی که چهره زیبنده ای برای خوشامدگویی به گردشگران ندارد، نوشت: بافت ناهمگون ساختمانهای ضلع شرقی میدان مرکزی بندر انزلی یا میدان امام خمینی (ره) با معماری امروزی و بافت تاریخی ضلع غربی میدان حکایت از گره کور کلاف سردرگم حل مشکل این میدان دارد که حالا هویت خود را گم نموده است. در این میان قوانین حفظ و بازسازی بناهای تاریخی از سوی میراث فرهنگی و درخواست های مردم و مالکان و بناهای اطراف میدان و اختلاف نظر مسئولان شهری برای معین تکلیف بهسازی میدان چنان به درازا انجامیده که پای وزیر میراث فرهنگی را هم به این معرکه کشانده و همه امیدوارند این گره باز گردد.

کارشناسان حوزه شهری معتقدند با وجود آنکه بافت تاریخی میدان انزلی ثبت میراثی شده و برخی ساختمانهای این منطقه مانند قندچیان، شهرداری، برج ساعت، هتل گل سنگ، هتل تهران و ساختمان دادگستری هم به ثبت رسیده و حفظ ماهیت تاریخی این بناها بسیار مهم است اما با ادامه این فرایند بدون شک در سالهای آینده مردم شهر انزلی وارث ساختمان های مخروبه خواهند بود.

موسی زنجانخواه، رئیس شورای شهر بندرانزلی در مورد شرایط نابسامان این میدان گفت: از آنجا که بافت فرسوده و بافت تاریخی درهم تنیدگی دارند متأسفانه در سالهای اخیر نسبت به نگهداری بافت های فرهنگی کم کاری شده و در برخی مناطق ساختمان های قدیمی چهره نازیبایی به شهر داده اند. یکی از این مناطق میدان اصلی شهر انزلی است. این میدان به همراه بسیاری از ساختمانهای اطراف آن در فهرست آثار تاریخی ثبت شده اند و میراث فرهنگی بر رعایت ضوابط خود برای بازسازی و ساخت بنا در این منطقه اصرار دارد.

وی با اشاره به اینکه مالکین چندین بار برای بهسازی و بازسازی ساختمان های قدیمی اعلام آمادگی نموده اند، اضافه کرد: مبنای ارتفاع اعلام شده از سوی میراث فرهنگی برای ساخت و ساز در میدان انزلی 8/5 متر است، اما به دلیل به صرفه نبودن رقم ارتفاعی اعلام شده، برخی از مالکان رقم ارتفاعی بالاتری را تقاضا دارند و همین مسأله سبب ایجاد چنین شرایطی در این منطقه شده است. ضوابط میراث فرهنگی یکی از محکم ترین ضوابط و قوانین در کشور است که متأسفانه بدلیل بی توجهی به آن در کشور و همچنین عدم تقویت بنیه مالی میراث فرهنگی متأسفانه شاهد آن هستیم که میراث فرهنگی امروزه بدون داشتن توان حمایت مالی از صاحبان ملک، متولی حفاظت از ساختمانهای فرسوده شده و این امر پسندیده نیست. آنچه میراث فرهنگی می گوید با آنچه مردم مطالبه دارند در برخی از نقاط تقابل دارد.

خط افق زیبایی در انزلی نخواهیم داشت

زنجانخواه ادامه داد: باوجود آنکه هتل تهران با ارتفاع بالای 14 متر در بافت تاریخی میدان انزلی ساخته شده اما مالکان بناهای قدیمی اجازه ساخت و ساز بیش از 8.5 متر ندارند. همین موضوع یک ناهنجاری را در مجموعه ساختمان های میدان انزلی ایجاد نموده و با ادامه این فرایند ما در سالهای آینده هرگز خط افق زیبایی در انزلی نخواهیم داشت. در حال حاضر سیمای میدان اصلی شهر انزلی شبیه مناطق بمباران شده و دوستان میراث فرهنگی باید به این نکته توجه داشته باشند که بخش زیبایی شناسی در شهر حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد. پیشنهاد مالکان و مدیران شهری این است که ساختمانهای هتل تهران و هتل گل سنگ را که در همان محوطه ساخته شده اند، ملاک قرار دهیم. اگر این کار انجام گردد می توانیم بسیاری از ساختمانهای قدیمی را همتراز با ساختمان های جدید بازسازی کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد توسط نماینده مردم انزلی در مجلس با وزیر میراث فرهنگی در راستای ایجاد تغییراتی در ضوابط برای برطرف مسائل ساخت و ساز و بازسازی بناها در میدان تاریخی شهر انزلی اضافه کرد: در جلسه ای که با مدیران و کارشناسان میراث فرهنگی برگزار نموده ایم در این خصوص تصمیمات جدیدی گرفته شد. همچنین در دیداری که نماینده استان با آقای مونسان وزیر میراث فرهنگی داشته اند نیز در این باره صحبت هایی شده و منتظر یک تصمیم منطقی و مبتنی بر نگاه علمی و فنی از سوی میراث فرهنگی هستیم. معتقدم اینکه ما بر ضوابط میراث اصرار داشته باشیم و بدون توجه به شرایط فعلی تصمیم بگیریم هیچ توجیهی ندارد. ما باید شرایط محیطی را در نظر بگیریم.

نماد شکست

رئیس شورای شهر بندرانزلی با بیان اینکه ما در شورای شهر یک دیدگاه زیبایی شناختی نسبت به معماری داریم، اعلام نمود: در حال حاضر ضلع شرقی میدان هیچ تناسبی با بافت غربی آن که یک بافت تاریخی است، ندارد. در سالهای اخیر ساختمان بانک در این محوطه با جداره های جدید ساخته شده و میراث فرهنگی هیچ اقدامی برای جلوگیری از این ساخت و سازها انجام نداده است. شورای شهر در آن موقع بیش از هفت سال مقاومت نموده و انتها کار به این ساختمان ها نداد اما میراث اصلا به این قضیه ورود نکرد در حالی که باید در این زمینه اقدام می کرد و نمی گذاشت بانک ها خارج از جداره نمای میدان باشد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه در حال حاضر میدان انزلی داستان شکست مدیریت شهری در استان است، اظهار کرد: متأسفانه پیگیری های امور مربوط به میراث فرهنگی و بناهای تاریخی خسته نماینده است و در نهایت کارشناسان ملی در پایتخت تصمیم گیرنده هستند و بسختی می توان تغییراتی در قوانین میراث فرهنگی ایجاد کرد، اما امیدواریم با استفاده از توانمندی های نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی، یک بار برای همیشه مشکل میدان تاریخی شهر حل و فصل گردد. اگر ما این رویه را ادامه دهیم در سالهای آینده وارث ساختمان های فرسوده خواهیم بود.

تدوین قوانین حفاظت از بافت تاریخی میدان انزلی از سوی وزارت میراث فرهنگی

مسعود حلاج پور، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با تأکید بر اینکه بافت تاریخی بندرانزلی بشدت در خطر قرار گرفته، اظهار کرد: شرایط ساختمانهای تاریخی انزلی جز استثنائات است. 23 ساختمان تاریخی در این شهر وجود دارد که 21 مورد آن در اختیار دستگاه های دولتی و 2 مورد در اختیار بخش خصوصی است.

وی با تأکید بر اینکه قوانین حفاظت از بافت تاریخی میدان انزلی از سوی وزارت میراث فرهنگی تدوین و به تمامی دستگاه های استان ابلاغ شده، اضافه کرد: بر این اساس میزان حریم، اندازه خط آسمان، مبنای ارتفاعی و نوع کالبد جداره ساختمان های تاریخی با آنالیز ها دقیق اسناد تاریخی موجود معین شده و تغییر مبنای ارتفاعی عملاً به منزله دست بردن در تاریخ است. ما نمی توانیم کاری بر خلاف قوانین وضع شده انجام دهیم.

تغییر احتمالی مبنای ارتفاعی میدان انزلی

حلاج پور با اشاره به پیگیری های صورت گرفته در این زمینه ادامه داد: جهت بازنگری در مورد تغییر احتمالی مبنای ارتفاعی میدان انزلی تمام مدارک و اسناد مربوط به این بافت تاریخی به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده تا بعد از آنالیز های دقیق در صورت صلاح دید در این زمینه بازنگری گردد. در اسناد تاریخی میدان انزلی همه ساختمان ها دارای مبنای ارتفاعی تعیین هستند. مالکانی هم که بناهایی را در محدوده این میدان خریداری نموده اند نسبت به این موضوع اطلاع داشته اند و الان ما نمی توانیم مجوز ساخت و ساز را برخلاف قوانین برای آنها صادر کنیم اما ما همیشه در جهت تعامل با بخش های خصوصی و دولتی اقدام نموده ایم البته مالک نیز حق دارد منافع خود را در نظر بگیرد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی گیلان براساس ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه اگر بناهای تاریخی در اختیار دستگاه های دولتی، توجیه مالی برایشان نداشته باشد می توانند براساس قانون با واگذاری به بخش خصوصی نسبت به تغییر کاربری ساختمان های ثبت شده اقدام نمایند و با تبدیل آن بنا به کافه موزه، موزه یا بوم گردی برای توسعه گردشگری مورد استفاده قرار گیرد. ساختمان تاریخی دادگستری انزلی نیز با تفاهم نامه ای که بین اداره کل میراث و اداره کل دادگستری منعقد شده به موزه اسناد دادگستری و موزه ورزش تبدیل می گردد.

منبع: همگردی

به "میدانی که چهره زیبنده ای برای خوشامدگویی به گردشگران ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدانی که چهره زیبنده ای برای خوشامدگویی به گردشگران ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید