مخالفت ایران با هرگونه حضور نظامی خارجی در خلیج فارس

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، خبرنگاران : معاون سیاسی وزیر خارجه در ملاقات سفیر جدید دانمارک با اعلام مخالفت ایران با هرگونه حضور نظامی خارجی در خلیج فارس، گفت: دانمارک و دیگر کشورهای اروپایی به جای اعزام نیرو و ادوات نظامی و یا فروش تسلیحات به بعضی کشورهای منطقه، با سیاست های غلط آمریکا مقابله نمایند.

مخالفت ایران با هرگونه حضور نظامی خارجی در خلیج فارس

به گزارش وبلاگ شخصی امیر به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ملاقات امروز (چهارشنبه) با سفیر جدید دانمارک در تهران، مخالفت جمهوری اسلامی ایران را با هرگونه حضور نظامی خارجی در منطقه خلیج فارس، از جمله نیروهای اروپایی، اعلام و تاکید نمود: امنیت این منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین گردد و حضور نیروهای خارجی نه تنها یاریی به برقراری امنیت نمی کند، بلکه زمینه افزایش تنش ها را نیز فراهم خواهد نمود.

سید عباس عراقچی ضمن تاکید بر اینکه امنیت خلیج فارس موضوع مشترک کشورهای منطقه است، یادآور شد: امنیت پایدار در منطقه منوط به گفت و گو و مشارکت دسته جمعی بین کشورهای منطقه و عدم دخالت قدرت های خارجی است. لذا بهتر است دانمارک و دیگر کشورهای اروپایی به جای اعزام نیروها و ادوات نظامی و یا فروش گسترده تسلیحات به بعضی کشورهای منطقه، با علت اصلی تنش ها در منطقه که همانا سیاست های مخرب و غلط آمریکا در خلیج فارس است، مقابله نمایند.

در این ملاقات همچنین پیرامون تحولات بین المللی و منطقه ای، مقابله با تروریسم، شرایط در منطقه خاورمیانه، بحران قره باغ و نیز ظرفیت های همکاری های مالی بین دو کشور گفت و گو به عمل آمد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه و وزیر دفاع دانمارک اخیرا در اظهاراتی از اعزام نیرو،کشتی و بالگرد به تنگه هرمز برای پیوستن به ائتلاف دریایی اروپا به بهانه یاری در تامین امنیت دریایی منطقه اطلاع دادند.

در همین خصوص، جپ کوفود وزیر خارجه دانمارک گفت که سعی دارد کوشش ها برای کاهش تنش در منطقه را افزایش دهد. وی مطرح نمود که کشورش به عنوان پنجمین نیروی دریایی عظیم جهان دارای منافعی خاص بوده به همین دلیل وظیفه حفظ امنیت و آزادی تردد دریایی در منطقه را برعهده دارد. ترین برامسن وزیر دفاع دانمارک نیز در اظهاراتی گفت که اعزام نیرو به منطقه بیانگر قابلیت های نیروهای این کشور است.

لازم به ذکر است وزارت خارجه فرانسه اخیرا از تمدید ماموریت ائتلاف دریایی اروپا موسوم به (EMASOH) در خلیج فارس و تنگه هرمز اطلاع داد.وبگاه وزارت خارجه فرانسه در بیانیه خود ضمن تشکر از میزبانی امارات از این نیروها اظهار داشت که حضور این ائتلاف در خلیج فارس و تنگه هرمز برای تقویت همکاری و هماهنگی در منافع مشترک، از جمله تأمین منافع سیاسی و مالی اروپا در منطقه و بهره مندی از تجارت جهانی بوده و بسیار مهم است. وزارت خارجه فرانسه در بخش دیگر این بیانیه از تمدید ماموریت این ائتلاف دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز تا سال 2021 اطلاع داد.

مجلس دانمارک هم چندی قبل چراغ سبز خود برای ارائه یاری های نظامی جدید به نیروهای ناتو در عراق و همچنین استقرار یک فروند ناوچه و شماری پرسنل نیروی دریایی به تنگه هرمز به مدت چهار ماه به عنوان بخشی از ماموریت تحت راهنمایی اروپاست، موافقت نموده بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "مخالفت ایران با هرگونه حضور نظامی خارجی در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت ایران با هرگونه حضور نظامی خارجی در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید