عربستان، تصمیم آرامکو برای فروش سهام بیشتر

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، یک وب سایت سعودی از تصمیم شرکت آرامکو عربستان مبنی بر فروش سهام بیشتر برای تامین نقدینگی خود اطلاع داد.

عربستان، تصمیم آرامکو برای فروش سهام بیشتر

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ شخصی امیر به نقل از الخلیج الجدید، غول نفتی عربستان آرامکو میخواهد سهام بیشتری را در تجارت خود بفروشد و هدف آن جمع آوری ده ها میلیارد دلار است.

وب سایت سعودی العربیه فاش کرد که آرامکو اندکی پس از آن که شیوع بیماری کرونا منجر به کاهش بی سابقه قیمت نفت شد، تیم جدیدی را برای آنالیز دارایی های این شرکت تشکیل داد.

به گفته یک منبع، آرامکو در حال حاضر در حال آنالیز سهام بیش از 10 میلیارد دلار دارایی خط لوله به سرمایه گذاران دنیای است.

ماه گذشته شرکت نفتی دولتی آرامکو عربستان برای اولین بار اوراق قرضه اسلامی با ارزش دلار منتشر کرد.

پیش بینی می گردد آرامکو پس از انتشار 12 میلیارد دلار در سال 2019 به یک ناشر دائمی اوراق قرضه تبدیل گردد همانطور که در نوامبر گذشته صادرات 5 ترانشی 8 میلیارد دلاری انجام شد.

عبدالعزیز القدمی معاون ارشد توسعه شرکت آرامکو پیش از این گفته بود که فروش سهام آرامکو طی چند سال آینده ادامه خواهد داشت و این امر بدون توجه به شرایط بازار اتفاق خواهد افتاد، زیرا آرامکو میخواهد عایدی دو رقمی را به میلیارد دلار جمع کند.

ماه ژوئن گذشته یک کنسرسیوم بین المللی سرمایه گذاران متشکل از ای آی جی و شرکت سرمایه گذاری مبادله از اتمام خرید 49٪ از سهام یکی از شرکت های وابسته به آرامکو عربستان سعودی اطلاع داد. این شرکت اخیراً با قیمت 12.4 میلیارد دلار تأسیس شد.

آرامکو، بزرگترین شرکت انرژی دنیا، متعهد شد سود سهام خود را پرداخت کند تا در اولین عرضه عمومی خود در بورس سعودی در دسامبر 2019 سود ایجاد کند. با این حال، این شرکت با وجود شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های گسترده، مجبور به کاهش هزینه ها، کاهش شغل و فروش دارایی های غیر اصلی شد که به تقاضای نفت در سال گذشته صدمه زد، در حالی که منبع اصلی عایدی عربستان است.

تحلیل گران بلومبرگ گفتند که عایدی نفتی آرامکو حدود 40 درصد از فراوری ناخالص داخلی عربستان سعودی را شامل می گردد و ممکن است افزایش اخیر قیمت های نفت خام این را بیشتر کند. آنها افزودند که برنامه های این کشور برای کاهش وابستگی به آرامکو با کسری اقتصادی، به چالش کشیده خواهد شد. عربستان سعودی با کسری بودجه روبرو است و پروژه های چند میلیارد دلاری را دنبال می نماید تا اقتصاد متکی به نفت خود را متنوع کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عربستان، تصمیم آرامکو برای فروش سهام بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، تصمیم آرامکو برای فروش سهام بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید