عراقچی: شوک مالی خروج آمریکا از برجام فرو نشسته است

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، ایرنا نوشت:سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که به چین سفر نموده است گفت: روابط بسیار خوب و رو به گسترشی با چین داریم و علیرغم شوک هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام به روابط مالی ما با کشورهای شریک مالی وارد شد این شوک ها اکنون فرو نشسته و ساز و کارهای جدیدی در روابط با کشورهای شریک مالی خود به ویژه چین داریم.

عراقچی: شوک مالی خروج آمریکا از برجام فرو نشسته است

عراقچی صبح روز شنبه در بدو ورود به چین در فرودگاه پکن در جمع وبلاگ شخصی امیر اضافه نمود: روش های نوینی پیدا شده و در حال بازگشت به یک شرایط باثبات مالی در روابط با چین هستیم ولی ضروری است موانع را برطرف کنیم و روابط مالی دو کشور را به سطح بالاتری ارتقا دهیم.

وی با اشاره به اینکه این سفر به دعوت همتای چینی و با هدف ادامه مشورت های سیاسی بین دو کشور در خصوص برجام انجام شده است اضافه نمود: از ابتدای مذاکرات برجام، به طور مستمر نشست های مشورتی و گفتگو با دوستانمان در چین و روسیه برگزار شده و این سفر هم در ادامه این مشورت ها است که طی امروز و فردا در پکن انجام خواهد شد.

عراقچی از برجام به عنوان یک موضوع جدی در عرصه بین المللی نام برد و گفت: به دلیل عدم انجام تعهدات کشورهای باقی مانده در برجام بعد از خروج آمریکا، برجام شرایط مناسبی ندارد و جمهوری اسلامی ایران از منافعی که باید در قبال برجام منتفع گردد برخوردار نیست.

وی ادامه داد: بعد از شروع فرایند کاهش تدریجی تعهدات ایران در برجام، شرایط این توافق در شرایطی است که اقتضا می نماید مشورت های جدی تر و نزدیک تری با دوستانمان داشته باشیم.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه از ابتدا با چین در خصوص برجام تماس نزدیک بودیم توضیح داد روز آدینه آینده نیز کمیسیون مشترک برجام طبق برنامه از پیش تعین شده برگزار می گردد لذا لازم بود قبل از این کمیسیون، دستور کار این نشست را با همکارانمان در وزارت امور خارجه چین مرور و کوشش کنیم مواضع نزدیکتری در این کمیسیون داشته باشیم.

او گفت: اگرچه در این سفر موضوعات مختلفی در زمینه روابط دو جانبه بحث می گردد اما محور این مذاکرات برجام است ولی طبیعی است بقیه ابعاد همکاری های دو کشور به ویژه همکاری های بین اللملی و مسایل دو جانبه نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نشست مشورتی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای چینی خود در خصوص برجام، فردا یکشنبه در وزارت امور خارجه چین در پکن برگزار می گردد در این نشست همچنین قرار است در خصوص نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته آینده در وین برگزار می گردد رایزنی گردد.

در کمیسیون مشترک برجام که قرار است در سطح معاونان وزیر برگزار گردد آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام از جمله اقدامات ایران برای توازن بخشی به تکالیفش از سوی آنها مطرح و اقدامات آنها نیز در انجام تعهداتشان آنالیز می گردد.

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، احیای تحریم های هسته ای و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چهار گام از تعهدات برجامی خود شامل عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی شده، افزایش سطح غنی سازی به 4.5 درصد و برداشتن محدودیت ها روی فعالیت های تحقیق و توسعه (R & D) کاسته است.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران از صبح روز پانزدهم آبان با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب شده در تأسیسات فردو و غنی سازی 4.5 درصدی در این تاسیسات (از نیمه شب شانزدهم آبان) شروع شد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "عراقچی: شوک مالی خروج آمریکا از برجام فرو نشسته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: شوک مالی خروج آمریکا از برجام فرو نشسته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید