عدنان الزرفی مجبور به کناره گیری از نخست وزیری عراق شد

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، عدنان الزرفی نخست ویر مامور تشکیل کابینه عراق پس از گذشت 20 روز و ناکامی در جلب نظر گروه های سیاسی عراق برای تصدی پست نخست وزیری رسما مجبور به کناره گیری از نخست وزیری شد.

عدنان الزرفی مجبور به کناره گیری از نخست وزیری عراق شد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ شخصی امیر، عدنان الزرفی که بر عدم کناره گیری از نخست وزیری اصرار داشت و برنامه کاری دولت خود را چند روز پیش تقدیم رئیس مجلس عراق نموده بود امروز در کنفرانسی خبری رسما کناره گیری خود را خاطرنشان کرد .

برهم صالح رئیس جمهور عراق 27 اسفند 98، عدنان الزرفی از چهره های سیاسی عراق و استاندار سابق نجف را مأمور تشکیل کابینه جدید عراق کرد.

کناره گیری الزرفی در پی اجماع گروه های سیاسی شیعه و اعلام رسمی نیروهای سیاسی کُرد و اهل سنت عراق از معرفی مصطفی الکاظمی برای تصدی پست نخست وزیری روی داد.

فراکسیون تحالف القوى ائتلاف نیروهای عراقی به عنوان بزرگترین تشکل اقلیت اهل سنت در مجلس عراق دیروز حمایت خود را از نامزدی رئیس دستگاه اطلاعات برای تشکیل دولت جدید به جای عدنان الزرفی نخست وزیر مأمور تشکیل دولت خاطرنشان کرد.

این فراکسیون از مجموع 329 کرسی مجلس حدود 40 کرسی را در اختیار دارد و ریاست آن را محمد حلبوسی رئیس مجلس این کشور به عهده دارد.

نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق پیشتر از نامزدی مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات عراق برای تصدی پست نخست وزیری دولت آینده استقبال نموده بود.

اتحادیه میهنی کردستان عراق که برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز وابسته به آن است با صدور بیانیه ای رسما از نامزدی مصطفی الکاظمی اعلام حمایت کرد.

پیش از الزرفی محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در تشکیل دولت ناکام ماند.

عدنان الزرفی در سه دوره مختلف استاندار نجف بوده و از سال 2018 تا به امروز نماینده مجلس عراق است. وی وابسته به حزب الدعوه از پرسابقه ترین احزاب سیاسی عراق بود ولی در سال 2009 از این حزب خارج و تشکل الوفاء را شکل داد و دبیرکل این جنبش شد.

زرفی از سال 2018 تا به امروز نماینده مجلس عراق است و سمت ریاست فراکسیون النصر در مجلس را به عهده دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عدنان الزرفی مجبور به کناره گیری از نخست وزیری عراق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدنان الزرفی مجبور به کناره گیری از نخست وزیری عراق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید