ضایعه ای عظیم برای موسیقی بلوچ

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با انتشار پیغام های جداگانه، درگذشت مرحوم رحموک نصرتی هنرمند پیشکسوت موسیقی منطقه بلوچستان را تسلیت گفتند.

ضایعه ای عظیم برای موسیقی بلوچ

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ شخصی امیر، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با انتشار پیغام هایی جداگانه درگذشت مرحوم نصرتی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی زنان بلوچستان را تسلیت گفتند.

در متن پیغام سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

رحموک نصرتی گنجینه ای ارزشمند از آواز ها و تصنیف های سیستان و بلوچستان و گنجینه الحان موسیقی ویژه زنان این منطقه است که در مراسم های شادی و غم ویژه زنان، آواز های محلی می خواند و الحان مختلف را اجرا می کرد.

از گنجینه گرانبهایی که در سینه و جان زنده یاد نصرتی بود آثاری با محتوای آواز های فولکلور به جای مانده است که روایتگر بخشی از فرهنگ، تاریخ و آیین های مردم سیستان و بلوچستان است و می تواند مبنای مطالعات فرهنگی، موسیقیایی و مردم شناسی قرار گیرد.

زنان هنرمند نواحی ایران راوی فرهنگ هستند و در استمرار هویت فرهنگی، باور ها و آیین ها نقش موثری دارند و زنده یاد رحموک نصرتی از جمله این هنرمندان است که با آواز ها و لالایی ها در تداوم سنت ها و آیین های فرهنگی و هویتی سیستان و بلوچستان نقش شگرفی دارد.

درگذشت این هنرمند گرانقدر را به هنرمندان و هنردوستان و مردم عزیز سیستان و بلوچستان تسلیت می گویم و برای هنرمند گرامی نصرتی از درگاه خداوند علو درجات را خواستارم.

نیکنام حسینی پور مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت هم در پیغام تسلیت خود نوشته است:

پرواز او به سوی آسمان همانند لالایی هایش پر از حزن و غم است.

خالق آواز های هجرانی بانو رحموک نصرتی؛ صدای مردم سیستان و بلوچستان بود. او که میراث دار یک فرهنگ غنی بود و با صدایش پاسداری از موسیقی نواحی را ارج نهاد تا گامی برای ارتقای هویت این سرزمین کهن باشد.

رفت، اما سال ها لالایی هایش گوش نواز مردمان این سرزمین خواهد بود و نام و یاد او را در خاطره ها زنده نگاه می دارد. درگذشت این هنرمند فرهیخته، پیشکسوت و تکرار نشدنی را به همه مردم هنر دوست ایران بخصوص اهالی سیستان و بلوچستان تسلیت می گویم و برای ایشان از درگاه خداوند متعال آمرزش الهی خواستارم.

رحموک نصرتی دوم اردیبهشت سال 1310 به دنیا آمد. او اهل شهرستان فنوج و یکی از خوانندگان استان سیستان و بلوچستان و از نسل میراث بانان موسیقی نواحی جنوب بود.

این هنرمند پیشکسوت در سال 1384 در دومین جشنواره بومی زنان منطقه ها و نواحی ایران حضور داشت و به همراه عصمت هودیانی به روی صحنه رفت و هنر خود را به نمایش گذاشت. تخصص اصلی او خواندن لالایی ها و زهیروک خوانی بود. وی مدرک درجه یک هنری داشت و از اعضای موسسه هنرمندان پیشکسوت بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ضایعه ای عظیم برای موسیقی بلوچ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضایعه ای عظیم برای موسیقی بلوچ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید