شهروندان ابهری، اشیای تاریخی خود را به موزه بردند

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، خبرنگاران/زنجان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: از ابتدای امسال شهروندان ابهری 24 قلم اموال منقول تاریخی فرهنگی خود را به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابهر اهدا نموده اند.

شهروندان ابهری، اشیای تاریخی خود را به موزه بردند

عباس شمشیری در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ شخصی امیر، اظهار کرد: بعضی از خانواده ها اشیایی قدیمی در اختیار دارند که نسل به نسل و از گذشته به آن ها رسیده است و با توجه به اینکه این آثار یک میراث تاریخی است، بهتر است فرهنگ اهدای این آثار به متولی اصلی آن، یعنی میراث فرهنگی نهادینه گردد و با به نمایش گذاشتن آن ها در موزه امکان استفاده برای سایرین نیز فراهم گردد.

وی اضافه نمود: بسیاری از این اشیا به دلیل نگه داری غیراصولی در گذر زمان از بین رفته و دیگر دارای ارزش نخواهد بود، این در حالی است که کارشناسان میراث فرهنگی با شیوه های اصولی مراحل مرمت، بازسازی و نگهداری این اشیا را انجام داده و مدت زمان ماندگاری این آثار طولانی تر خواهد شد و نسل های آینده نیز سهمی در این آثار خواهند داشت.

شمشیری با تاکید بر اینکه اشیای اهدا شده به نام خود فرد در موزه نگه داری می گردد، اعلام کرد: از ابتدای امسال شهروندان ابهری 24 قلم اموال منقول تاریخی فرهنگی خود را به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابهر اهدا نموده اند.

وی در مورد قدمت آثار اهدایی، گفت: بر اساس کارشناسی اجرا شده این اموال تاریخی فرهنگی، شامل سه ظرف سفالی مربوط به دوران ساسانی و سلجوقی، سکه های مسی مربوط به دوره های سلجوقی، ایلخانی و صفوی و سه عدد سکه برنجی مربوط به دوره پهلوی، یک عدد سکه برنجی خارجی، یک عدد مهر جوهرگین مربوط به دوره قاجار، یک عدد صندوق فلزی مربوط به دوره قاجار، در چوبی دولنگه با تزئینات فلزی مربوط به دوره پهلوی اول، سنگ قبر مربوط به دوره قاجار، دوعدد آویز تزیئینی مربوط به دوره قاجار- پهلوی اول، دوعدد خمره سفالی ساده دو دسته ای مربوط به دوره معاصر است.

شمشیری با اشاره به اینکه این آثار در موزه های باستان شناسی و مردم شناسی شهرستان ابهر نگهداری خواهند شد، گفت: دارندگان اشیای تاریخی با استفاده از تجربیات کارشناسان و از مجرای قانونی می توانند سهمی در انتقال فرهنگ گذشته این مرز و بوم برای آیندگان داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شهروندان ابهری، اشیای تاریخی خود را به موزه بردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهروندان ابهری، اشیای تاریخی خود را به موزه بردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید