سافاری در بورنئو، تلفیق طبیعت زیبا و حیات وحش غنی

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، بورنئو یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای عاشقان حیات وحش و به خصوص دوست داران اورانگوتان ها است. این جزیره سرسبز جنوب شرقی آسیا مقصدی ایده آل برای سافای دوستان است.

سافاری در بورنئو، تلفیق طبیعت زیبا و حیات وحش غنی

کشورهای جنوب شرق آسیا به دلیل وضعیت اقلیمی و آب و هوایی خود، دارای طبیعتی دلپذیر و حیات وحشی غنی و قابل توجه هستند. با توجه به این خصوصیات، شاید چندان بیراه نباشد اگر بگوییم این کشورها می توانند مقصدی ایده آل برای دوست داران طبیعت گردی و علاقمندان سافاری و حیات وحش باشند. در این میان جزیره بورنئو یکی از مقاصد جذابی است که از امتیازات قابل توجهی در این زمینه بهره می برد.

بورنئو سومین جزیره بزرگ دنیا است، این جزیره همچنین به عنوان بزرگ ترین جزیره آسیا شناخته می گردد. جزیره بورنئو در بخش جنوب شرقی آسیا واقع شده و با جزایز مهم اندونزی در ارتباط است. در مجموع جاوه (Java) در شمال، سوماترا (Sumatra) در شرق و سولاوسی (Sulawesi) در غرب بورنئو واقع شده اند.

اما از منظر سیاسی این جزیره در میان سه کشور اندونزی در جنوب و مالزی و برونئی در شمال تقسیم شده است که از این نظر هم در دنیا نمونه ای منحصربفرد به شمار می رود. تقریبا 73٪ ابعاد جزیره جزو قلمروی اندونزی محسوب می گردد، این در حالی است که مالزی در مجموع 26٪ مساحت بورنئو را به خود اختصاص داده است و در نهایت برونئی که در سواحل شمالی این جزیره واقع شده است، تنها یک درصد از کل جزیره را دربر می گیرد.

تقریبا کمی بیشتر از نیمی از جزیره در نیمکره شمالی قرار گرفته که دو کشور مالزی و برونئی را در شامل می گردد. اما در مقابل اندونزی در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی گسترده شده است. دیگر ویژگی قابل ذکر این جزیره خوش آب و هوا، میزبانی یکی از قدیمی ترین جنگل های بارانی دنیا است. در واقع جنگل های بورنئو یکی از جذابیت های غیرقابل انکار این جزیره است که قطعا ارزش بازدید کردن را دارد.

اما یکی از بزرگترین انگیزه ها برای گشت و گذار و تجربه سافاری در بورنئو و به ویژه بخش مالزیایی آن، بازدید از حیات وحش باشکوهی است که میزبان گونه های جالب توجهی از جانوران و گیاهان است. البته توجه داشته باشید که این وسعت و تنوع چشمگیر، باعث رونق صنعت گردشگری این منطقه و بالطبع برگزاری تورهای مختلفی است که اگرچه همگی سرگرم نماینده و جالب توجه هستند، اما احتیاج به آنالیز بیشتر به ویژه از نظر قیمت دارند. در نهایت این سفر ماجراجویانه و مفرح بستگی کامل به بودجه مد نظر شما دارد. بنابراین اگر در زمینه مدیریت هزینه ها سختگیر هستید، حتما از قبل در خصوص تورها و پکیج های مقرون به صرفه حیات وحش تحقیق کنید. اما بیش از هر چیز ببینیم چرا تعطیلات در برنئو و سافاری در این جزیره خاص و منحصربفرد است؟

اقوام بومی، فرهنگ و تاریخچه جالب توجه، جنگل های انبوه و زمردگون باستانی و البته حضور سرگرم نماینده اورانگوتان ها عمده دلایل محبوبیت بورنئو در نزد گردشگرانی از اقصی نقاط دنیا است. وسعت جالب توجه این جزیره باعث شده است که اینجا به راستی گنجینه ای درخشان از جاذبه های طبیعی باشد. در واقع باید اذعان کرد که بورنئو برای هر فرد با هر سلیقه و هدفی کالایی برای عرضه دارد.

خانواده ها، زوج های جوان، دوست داران طبیعت دلفریب و سواحل زیبا و البته علاقمندان به سافاری، همگی می توانند اوقات خوشی را در این جزیره سپری نمایند. قدیمی ترین جنگل بارانی این سیاره در کنار کوهستان های ناهموار باستانی و رودخانه های پرجوش و خروشی که راه خود را به آرامی به سمت آب های کریستال گون دریای جنوبی چین باز می نمایند، دورنمایی مهیج از طبیعتی به غایت سحرانگیز و مبهوت نماینده را به نمایش می گذارند که توجه هر طبیعت دوستی را به خود جلب می نماید. جالب است بدانید این جزیره گرجهتی حال و هوایی مشابه جزیره ماداگاسکار دارد.

از سوی دیگر اقامتگاه های جادویی در همراهی با سواحل تماشایی و وجود طیف گسترده ای از جانوران و گیاهان باعث شده که این جزیره انتخابی ارزشمند و قطعی در فهرست هر کسی باشد که به حیات وحش عشق می ورزد. بهشتی زمینی که به زیبایی هرچه تمام حیات وحش و مناظر طبیعی همچون جنگل و ساحل را در کنار هم قرار داده است و همین امر باعث شده که اینجا مقصدی ایده آل برای سفرهای ماه عسل، سفر با خانواده یا به صورت مجردی و در نهایت سفرهای گروهی (گروه کوچک) باشد.

با این حساب عمده دلایل محبوبیت بورنئو در نزد گردشگران چیست؟

حیات وحش مبهوت نماینده:

از جنگل های بکر و وحشی تا مناطق حفاظت شده، سافاری در بورنئو شامل حجم گسترده ای از مناظر طبیعی و البته حیات وحش غنی است. به لطف صدها گونه از پرندگان، خزندگان و پستانداران، بی شک حتی مشتاق ترین دوست داران حیات وحش هم دست خالی از این سفر به خانه خود بازنخواهند گشت.

سواحل زیبا و جنگل های وحشی:

سواحل زیبای این جزیره با آب های فیروزه ای رنگ با پس زمینه ای از جنگل های انبوه گرجهتی که گویی آنها را قاب گرفته اند، میزبان حیات آبی چشمگیری هستند که در این سیاره بی مانند است. لاکپشت های دریایی و وال کوسه، صخره های مرجانی و باراکودا، تلفیقی دوست داشتنی را رقم زده اند که نمی توان نسبت به آن بی اعتنا بود.

اقامتگاه های دوست دار طبیعت و استراحتگاه های بوتیک ساحلی:

اقامتگاه های لوکس و مجلل و استراحت گاه های ساحلی امکان اقامتی راحت، مملو از آرامش و البته خاطره انگیز را برای گردشگران مهیا نموده اند.

اما اگر سافاری عمده دلیل شما برای بازدید از این جزیره است، در حیات وحش بورنئو چه چیزهایی انتظارتان را می کشد؟

گذراندن تعطیلات در بورنئو یک انتخاب ویژه برای عاشقان حیات وحش است. سرزمینی که میزبان مجموعه ای عظیم از گونه های مختلف گیاهی و جانوری در معرض خطر بوده و حتی به خاطر حضور بعضی از آنها شهرتی دو چندان پیدا نموده است. جانورانی از جمله اورانگوتان های جذاب اما سربزیر، میمون های پوزه دار پرسروصدا، خرس آفتابی و فیل های کوتوله، بخشی از ساکنان این منطقه را تشکیل می دهند.

بی تردید حضور این نخستی بانمک یکی از اصلی ترین جاذبه های حیات وحش برنئو است، هرچند امروزه به دلیل فعالیت های مخرب انسانی همچون تجارت الوار، عملیات حفاری نفت وگاز و البته گسترش مزارع و مناطق مسکونی، زیستگاه این موجودات آرام به سرعت در حال ناپدید شدن است. در واقع در سال های اخیر تنها چند مقصد محدود هنوز هم فرصت تماشای اورانگوتان ها را در زیستگاه طبیعی شان برای علاقمندان مهیا نموده اند.

با این حساب اگر عزم خود را جزم نموده و به دنبال تجربه ای شخصی تر از بودن در کنار این مخلوقات آرام هستید، پیشنهاد می کنیم حتما سری به مراکز توانبخشی اورانگوتان ها بزنید. اما اگر تماشای آنها در زیستگاه طبیعی شان هدف اصلی شما از سفر به بورنئو است، پس مناطق اطراف رودخانه کینه باتانگان (Kinabatangan River) و دره دِینِم (Danum Valley) را که هر دو از حضور سبز جنگل های بارانی غنی بهره برده اند را از قلم نیاندازید. البته به خاطر داشته باشید که از ماه مارس تا دسامبر بهترین زمان برای سفر به این جزیره و تماشای اورانگوتان ها است.

یک راه عالی برای جستجوی در سواحل و جنگل های برونئو استفاده از دوچرخه است. در بعضی موارد برگزار نمایندگان تورهای مسافرتی امکانات لازم برای اجاره دوچرخه را برای گردشگران فراهم نموده و دیگر احتیاجهای آنها را در طول جهت حرکت شان فراهم می نمایند. در اطراف رودخانه کینه باتانگان، جهتهای مناسب و چشم نواز متعددی وجود دارد که قطعا دوچرخه سواران مشتاق را شیفته خود می نمایند.

همچنین در مناطق جنگلی کمپ هایی وجود دارد که اصول اولیه بقا در طبیعت را به علاقمندان آموزش می دهند. در نهایت در بعضی از سواحل برنامه شکار گنج برای بچه ها مهیا است که به آنها فرصت می دهد برای یک روز در نقش دزدان دریایی ظاهر شده و سرگرم شوند. هرچند بزرگسالان هم می توانند در کلاس های هنرهای دستی یا آشپزی شرکت نموده و چیزهایی بیاموزند.

پوشش گیاهی و جانوری به واقع بهشتی زمینی را تداعی می نماید. با حضور چشمگیر پانزده هزار گل و گیاه و سه هزار گونه مختلف درختان، انواع گل های ارکیده کمیاب و دوازده گونه رافلزیا (Rafflesia) که به عنوان بزرگ ترین گل دنیا شناخته می گردد، این قیاس آنقدرها هم غیر منطقی نیست. هرچند که این تمام جذابیت پنهان این جزیره نیست و طیف گسترده پرندگان ساکن جزیره هم بخشی از این زیبایی هستند که باعث شده بورنئو مقصدی ایده آل برای گذراندن تعطیلاتی بی نظیر با طعم سافاری باشد.

اما بسیاری دوست دارند در کنار تجربه سافاری و بازدید از حیات وحش، اوقاتی را نیز به تجربیاتی سرگرم نماینده تر اختصاص داده و به نوعی هیجان را تجربه نمایند و اینجاست که پای جزایر دورافتاده و لذت غواصی اسکوبا به میان می آید.

بورنئو شاید خود یک جزیره بسیار بزرگ باشد، اما با این حال توسط جزایر متعددی احاطه شده که قطعا ارزش بازدید شدن را دارند. در این میان تعدادی از آنها به خاطر تجربیات بکری که در زمینه غواصی به علاقمندان ارائه می نمایند چه در سطح آسیا و چه در سطح دنیای به شهرت رسیده اند. اگر به دنیای زیر آب علاقمند هستید پیشنهاد می کنیم که از فرصت استفاده نموده و سری هم به پارک ملی سلیپادان بزنید که یکی از بهترین مکان ها برای تجربه غواصی و تماشای حیات آبی این منطقه است.

از قلم نیاندازید در شهر کوتاکینابالو (Kota Kinabalu) هم مکان های دیدنی جالب توجهی برای بازدید وجود دارد. یکی از آنها مرکز توانبخشی اورانگوتان سپیلوک (Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre) است که خانه تعدادی از اورانگوتان های یتیم یا آسیب دیده ای است که از جنگل نجات داده شده اند.

اما در خلال این سفر سرگرم نماینده دوست ندارید سری هم به کوه های معروف این منطقه بزنید؟ پس حیات و وحش و سواحل دلپذیر را برای مدتی به دست فراموشی سپرده و نگاه به قله کینابالو بیندازید که در فاصله چند ساعتی از شهر کوتا کینابالو واقع شده است. بلندترین قله واقع در آسیای جنوب شرقی قله کینابالو (Mount Kinabalu) است که با ارتفاع 4.101 متر، سر به آسمان ساییده و بر شهر صباح سایه افکنده است. اینجا بی شک یکی از جذاب ترین نقاط بورنئو است که در میان بازدیدنمایندگان پرطرفدار است. راهنمایان محلی و باتجربه می توانند نقشی مؤثر در موفقیت این تجربه کوهنوردی منحصربفرد داشته و شانس شما برای فتح قله را افزایش دهند.

علاقمندان در طول جهتهای در نظر گرفته شده، از میان مناطقی با پوشش متنوع گیاهی عبور نموده و از چشم اندازهای زیبای نواحی اطراف شگفت زده خواهند شد. از قلم نیاندازید بعد از این تجربه حتما سری هم به چشمه های آب گرم زده و خستگی این گشت و گذار سرگرم نماینده را برطرف کنید.

بورنئو در میان دو پهنه آبی اقیانوس هند و آرام گسترده شده است و این مسئله باعث تنوع قابل توجه جغرافیایی و صد البته سیاسی این جزیره شده است. در کنار انبوه جنگل های بارانی و طبیعت رنگارنگ، مردمان این سرزمین نیز رفتاری به غایت محبت آمیز دارند. آنها تمام کوشش خود را می نمایند تا به گرمی از گردشگرانی که به بازدید این جزیره آمده اند خوشامد گفته و اسباب راحتی و آسایش آنها را فراهم نمایند

با این حال بهتر است بدانید این سفر گاهی اوقات بسیار غیرقابل پیش بینی است. گاهی حین سفر روی رودخانه ممکن است قایقرانان باتجربه گشت و گذار را برای یک الی دو ساعت متوقف نمایند، قایق را به کنار ساحل کشیده و در انتظار فروکش کردن طغیان آب منتظر بمانند. گاهی ممکن است از گردشگران خواسته گردد که به مراسم جشن عروسی پیوسته یا در احترام به تابوت فردی فوت شده ادای احترام نمایند. هرچند تمام این مسائل تجربه مسافرت شما به این سرزمین را منحصربفردتر نموده و خاطراتی پربار را برای تان به ارمغان می آورد، چون به هر حال آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم یک کشور دیگر خالی از لطف نیست.

در نهایت با یک برنامه ریزی دقیق می توانید به نحو احسن از سفرتان به جزیره برونئو لذت ببرید. فقط کافی است از قبل هدف اصلی خود را از این گشت و گذار تعیین نموده و سپس به دنبال اجرای آن بروید. بورنئو همه امتیازات لازم برای فراهم کردن یک طبیعت گردی مفرح، یک بازدید دلپذیر از حیات وحش، یک استراحت سرشار از آرامش در سواحل سفید ماسه ای و تجربه هیجان انگیز از غواصی را دارد، پس از آنها درست استفاده نید.

به سرانجام این مطلب رسیدیم. امیدوارم از مطالعه آن و همراهی با ما لذت برده باشید. راستی مقصد مورد علاقه شما برای تجربه سافاری کجاست؟ آن را به ما نیز معرفی کنید.

منبع: کجارو / naturalworldsafaris.com

به "سافاری در بورنئو، تلفیق طبیعت زیبا و حیات وحش غنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سافاری در بورنئو، تلفیق طبیعت زیبا و حیات وحش غنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید