راه های افزایش خلاقیت؛ چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، حتماً تا به حال برایتان این سؤال پیش آمده که چگونه ذهن بازداشته باشیم تا دیگر مسائل پیش پا افتاده یا روزمره ذهن ما را به خود مشغول نکند و بتوانیم از فرصت محدودی که برای زندگی داریم نهایت استفاده را بکنیم. دست یابی و کشف ذهن برتر می تواند به آرامش در زندگی یاری کند. در این مطلب سؤالات متفاوتی مطرح خواهد شد که سعی می کنیم پاسخی قابل درک به آن بدهیم. مباحثی همچون ذهن خلاقانه و اینکه چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟ چگونه ذهنی باز داشته باشیم؟

راه های افزایش خلاقیت؛ چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟

وبلاگ شخصی امیر|نسلی از افراد با این اعتقاد عظیم شده اند که خلاق نیستند؛ زیرا فردی در دوره تحصیلی دبیرستان به آن ها گفته است که در بحث های هنری خوب عمل نمی نمایند. تا همین اواخر، تعریف استانداردِ خلاقیت، بسیار محدود بود؛ شما یا خلاق بودید یا نبودید. درک عامه اینطور بود که افراد خلاق یا هنرمند هستند یا نقاش. تعجبی ندارد بسیاری از افراد خود را انسان های خلاقی نمی دانند و از این رو بر کسب دانش تمرکز می نمایند. اما خلاقیت این نیست و اگر شما برای فعال کردن قسمت های خلاق مغزتان با مشکل روبرو می شوید به دلیل همین طرز تفکر است.

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، ممکن است تعجب کنید طرز فکر شما درباره خلاقیت چه ارتباطی با خلاق بودن یا نبودن شما دارد؟ پاسخ کوتاه این است که، ارتباط زیادی دارد. به خانه ای راحت، خانواده ای مهربان، کسب و کاری پیروز و فضایی محبت آمیز فکر کنید. مردم تصادفا این چیزها را خلق نمی نمایند. بلکه زمانی بر آن ها تمرکز نموده اند و تصمیم گرفته اند آن ها را ایجاد نمایند. ممکن است بارها دچار شک و تردید شده باشند، اما در اعماق وجودشان می دانستند این موارد کارهایی است که می توانند انجام دهند.

دکتر تارا سوارت، پزشک، متخصص عصب شناسی، نویسنده و برگزار نماینده دوره های مدیریت نوشته است: وقتی تحصیل در روانپزشکی و علوم اعصاب را آغاز کردم صحبت های زیادی راجع به جانبداری مغز شنیدم. این مفهوم بیان می نماید افراد یا نیم کره راست مغزشان قوی تر است یا نیم کره چپ. این موضوع ایده محبوبی است که ظاهرا از بین نخواهد رفت. این مفهوم بر پایه تحقیقاتی که در دهه 1960 انجام گرفته، بنا شده است. محققان مطالعاتی روی مغز بیماران صرع انجام دادند که در عمل جراحی ارتباط بین دو نیم کره مغزشان قطع شده بود. به عنوان آخرین راهکار، فیبر های ضخیم متصل نماینده دو نیم کره مغز آن ها از هم جدا شده بود. در این تحقیقات محققان هر بار یک نیم کره مغز را تحریک می کردند و پردازش متقابل مغز را آنالیز می کردند. آن ها دریافتند نیم کره راست مغز برای پردازش عاطفی و نیم کره چپ مغز برای کنترل زبان و نگرش منطقی مهم است.

در نگاه اول به نظر می رسد این یافته ها پشتییان نگرش صفر و صدی خلاق بودن یا نبودن باشند. اما این تقسیم بندی تا حدی مصنوعی ایجاد شده بود. از سال 1991 به بعد که با آمدن سی تی اسکن امکان مشاهده ارتباطات سالم مغز در هنگام افکار خلاقانه بوجود آمد، تصاویر ساده تری ظهور کردند و معلوم شد قسمت کورپوس کالوزوم کلید افکار خلاقانه بود.

1. هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید

برای اینکه به پیروزیت برسید و زندگی دلخواه تان را بسازید، برای اینکه یک ذهن خلاق داشته باشید و محدودیت ها را کنار بزنید، فقط و فقط باید به یک موضوع مهم پی ببرید و آن اینکه:

زندگی شما پر از چیزهایی است که افرادی آنها را ساخته اند که باهوش تر از شما نبوده اند. شما می توانید این چیزها را تغییر دهید.شما می توانید روی این چیزها تأثیر بگذارید. شما می توانید خودتان چیزهایی بسازید که دیگران بتوانند از آنها استفاده نمایند.

اِستیو جابز

افرادی که ذهن خلاق دارند، اجازه نمی دهند دستاورد های دیگران مانع آن ها در خلق آثار بی نظیر شوند. اگر فکر می کنید در انجام کاری توانایی ندارید، باید یک بار دیگر روی این قضیه تأمل کنید. قطعا شما نیز می توانید کتاب بنویسید، برنامه نویسی یاد بگیرید یا محصولی بسازید که گوشه ای از احتیاج های مردم را برطرف کند. یادتان باشد تک تک چیز هایی که اکنون در پیرامون تان می بینید توسط افرادی ساخته شده اند که دارای نیرو های ماوراءالطبیعه نبودند، بلکه پیروزیت شان در پرورش عادت های تفکر خلاق ریشه داشته است.

پرورش خلاقیت یعنی اینکه هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و مهارت های یادگیری خود را افزایش دهید. مثلا به وب سایت هایی سر بزنید که روزانه مقالات و ویدئو های آموزشی مرتبط با شغل تان را منتشر می نمایند. بین پروژه ها و مأموریت های کاری، یک مهارت جدید یاد بگیرید. این مهارت جدید حتی می تواند یک شیوه نو در استفاده بهینه تر از ابزاری باشد که در شغل تان با آن سروکار دارید.

برای مثال یک عکاس حرفه ای را در نظر بگیرید که به طراحی نیز علاقه مند است. این فرد نه تنها می تواند با تمرین روزمره طراحی یک مهارت جدید یاد بگیرد، بلکه در هنر عکاسی نیز پیشرفت خواهد نمود، چرا که آشنایی با شیوه های ترسیم خطوط نقش مؤثری در پرورش خلاقیت یک عکاس دارد.

زمانی یک ذهن خلاق خواهید داشت که هر روز سعی کنید یک چیز جدید یاد بگیرید یا امتحان کنید. این رفتار خیلی زود به یک عادت خلاق تبدیل می گردد و ذهن شاداب تری را برای تان به ارمغان خواهد آورد.

2. نقطه ها را به هم وصل کنید

استیو جابز در سخنرانی معروف خود در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه استنفورد درباره وصل کردن نقطه ها صحبت کرد و گفت خلاقیت چیزی جز وصل کردن نقطه ها به همدیگر نیست.

متفکران خلاق به وسیله پیدا کردن ارتباط بین حقایق ایده پردازی می نمایند. حقایق به خودی خود هیچ کاربردی ندارند، مگر اینکه ارتباط بین آنها را کشف کنید.

استیو جابز

اگر بتوانید ارتباط بین حقایق را ببینید، آن وقت می توانید چیزی متفاوت خلق کنید. این دقیقا همان قابلیتی است که مشتریان تان از شما انتظار دارند. شاید خود مشتری به این امر مطلع نباشد، اما وقتی به شما مراجعه می نماید ناخودمطلع انتظار دارد یک دیدگاه نو در اختیارش بگذارید.

برای اینکه بتوانید ارتباط بین ایده های مختلف را بهتر درک کنید، باید مهارت های متنوعی را در خودتان پرورش دهید. فقط به مهارتی که ذاتا در آن توانایی دارید بسنده نکنید. مثلا اگر طراح وب سایت هستید برنامه نویسی نیز یاد بگیرید، چرا که با یادگیری دانش فنی برنامه نویسی به عنوان مهارت جدیدی که تا به حال با آن آشنا نبودید، می توانید جرقه های خلاقیت را در ذهن خود بارور کنید. شاید هرگز طراحی وب سایت با متن عمودی به ذهن تان هم خطور ننموده باشد، اما وقتی با اصول HTML و CSS آشنا شوید نه تنها یاد می گیرید چگونه متن عمودی ایجاد کنید، بلکه ممکن است بخواهید از متن عمودی در طراحی وب سایت نیز بهره ببرید.

ارتباط بین ایده های مختلف با اندکی مطالعه و کندوکاو بیشتر بر شما آشکار خواهد شد. مهارت هایی را یاد بگیرید که استعدادهای ذاتی تان را تقویت نمایند. یادگیری عکاسی را به نویسندگان، توسعه نرم افزار را به طراحان وب سایت و بالعکس، پیشنهاد می کنم. مطمئن باشید اگر فراتر از موضوع در دست آنالیز را ببینید، در جلب رضایت مشتریان تان پیروز تر خواهید بود. شاید شما به موجب این توانایی به نکته ای پی ببرید که مشتری از آن غافل بوده است و از این رو توصیه هایتان تا حد زیادی کارساز واقع شوند.

3. از روش فهرست نویسی بهره ببرید

اگر در حال حاضر از فناوری، سرمایه یا هرگونه پشتوانه دیگری که برای تحقق ایده های خود لازم دارید محروم هستید، باز هم نباید دست از تفکر بردارید. امیدوار باشید که روزی منابع مورد احتیاجتان را به دست آورید. نباید فراموش کنید که واقعیت زاده تخیل است. ماشین خلاقیت را با هر تخیلی که پر کنید، در نهایت همان را در قالب یک محصول یا نوآوری منحصربه فرد فراوری خواهد نمود.

بهترین تان را وقتی می توانید ارائه دهید که روی یک ایده به قدر کافی تأمل نموده باشید. حتی اینشتین نیز معتقد است: منطق می تواند شما را از نقطه الف به نقطه ب ببرد، اما تخیل به همه جا

بعضی فکر می نمایند روش فهرست نویسی برای افرادی که ذهن خلاق دارند محدودنماینده است، اما همیشه این طور نیست. فهرست ها در صورتی برای تفکر خلاق محدودنماینده محسوب می شوند که فقط حاوی وظایف تکراری روزمره و زمان انجام این امور باشند، در حالی که یک فهرست کارآمد نباید صرفا ابزاری پیش پا افتاده برای مدیریت امور در نظر گرفته گردد.

فهرست نویسی برای متفکران خلاق به منزله ترسیم یک نقشه راه ذهنی است؛ نقشه ای که تمامی ایده هایشان را قبل از اینکه توسط موجی دیگر از افکار خلاق نابود شوند، ثبت می نماید. توماس ادیسون، جان لِنون و لئوناردو داوینچی از جمله متفکران خلاق در تاریخ هستند که از این روش به عنوان یک ابزار خلاقیت استفاده می کردند. طراحان و تصویرگران نیز می توانند از این روش برای ثبت سریع ایده های خود در قالب نوشته یا شکل استفاده نمایند. به این ترتیب، هر وقت درگیر یک پروژه جدید می شوید، می توانید تمامی ایده های خلاق خود را جلوی چشم داشته باشید و از آن ها الهام بگیرید.

مثلا بدون اینکه خیلی فکر کنید یا روی چیز های غیرممکن دست بگذارید، فهرستی از اهدافی که دوست دارید به عنوان یک آزادکار در حیطه شغلی خود به آن ها برسید، تهیه کنید. فقط کافی است هرچه را به ذهن تان می رسد بنویسید، اما نوشته های خود را ویرایش نکنید. سپس فهرستی را که تهیه نموده اید با خودتان مرور کنید. باید بفهمید چه چیزی مانع رسیدن به اهداف دلخواه تان شده است. یادتان باشد این شما هستید که واقعیت را می سازید. پس خلاقانه فکر کنید و ذهن خلاق خود را پرورش دهید تا بتوانید برای مشکلاتی که ممکن است در شغل تان به وجود بیایند، راهکار های مناسب پیدا کنید و در نزد مشتری نیز یک مشکل گشای توانا جلوه کنید.

4. درهای خلاقیت را باز بگذارید

البته که باید به بازخوردهای دیگران اهمیت بدهید، اما اگر کسی بدون اینکه تمام ماجرا را بداند نتیجه گرفت که کاری انجام شدنی نیست یا نباید انجامش دهید، بهتر است حرفش را گوش نکنید.

اگر آزادکار هستید، حتما می دانید که گاهی باید جلوی سرکشی ذهن خلاق خود را بگیرید تا با سفارش مشتری هماهنگ شوید، اما نباید از همان ابتدای کار جلوی ایده های خلاقانه خود را بگیرید. مثلا اگر مشتری سفارش طراحی یک لوگوی خیلی خاص را داده است، ابتدا هر طرحی را که به ذهن تان می رسد پیاده کنید. سپس ببینید کدام ایده هایی که در طرح تان پیاده نموده اید، در سفارش مشتری نبوده اند و آن قسمت ها را مطابق سفارش تغییر دهید. اما طرح اولیه را نگه دارید و به مشتری نشان دهید. شاید مشتری از ایده هایی که اضافه نموده بودید خوشش بیاید و بخواهد باقی بمانند. اما اگر قصد این پیشنهاد را دارید، اطمینان حاصل کنید که بیشتر طرح لوگو مطابق سفارش مشتری باشد. یا مثلا حین نوشتن برای ویرایش متن مکث نکنید تا رشته افکار از دست تان در نرود. اول بنویسید و بعد ویرایش کنید. در مجموع، هدف این است که درهای خلاقیت را به روی خود نبندید.

5. افق دید خود را وسعت ببخشید

در جهانی کسب و کار باید پیوسته در حال تکامل باشید. یعنی باید مدام خودتان را با شرایط و احتیاجهای مختلف وفق دهید و همیشه به دنبال راهکارهای جدید برای هم سو شدن با درخواست های مشتریان باشید. باید نوآورانه فکر کنید تا بتوانید از یک ایده خام و نتراشیده به یک محصول نو و تمام عیار برسید.

محدود کردن ذهن به یک راستا تکراری مانع بلوغ و رسیدن به کمال می گردد. مثلا پیکاسو در زندگی هنری خود سبک های متنوعی را تجربه کرد و مراحل گوناگون زیادی را از جمله دوره آبی، دوره رز و دوره سوررئال پشت سر گذاشت. این فرایند به تدریج به تکامل او منجر شد و راستا هنری خود را در جهتی تغییر داد که بتواند شرایط بیرونی ای را که احساس و تجربه می نماید، در آثارش انعکاس دهد.

پس به عنوان یک آزادکار مبتکر باید افق دید خود را وسعت ببخشید. از جمله ویژگی های افراد خلاق، کنجکاوی آنهاست؛ آنها می خواهند بدانند در جهان چه می گذرد. افرادی که ذهن خلاق دارند به موضوعات متعددی علاقه نشان می دهند. چنین رفتاری به ویژه اگر شغل تان طوری است که با مشتریان مختلف سروکار دارید، یک مزیت محسوب می گردد. نمی توانید انتظار داشته باشید همه مشتریان تان با شما هم فکر باشند، پس باید خط فکری هر مشتری را بخوانید تا بتوانید عالی ترین محصول یا خدماتی را که به دلخواه او نزدیک تر است، در اختیارش بگذارید.

6. گاهی اوقات نه بگویید

قدرت نه گفتن را برای پیشرفت در کارتان دست کم نگیرید. باید هر چیزی را که به کارتان نمی آید کنار بگذارید و در عوض، هر آنچه را باعث پیشرفت کارتان می گردد حفظ کنید. گاهی ضروری است برای اینکه خلاقیت تان آسیب نبیند، به عده ای از مشتریان نه بگویید. با دریافت سفارش های بیش از حد، مجبور خواهید شد کیفیت سفارش هایی را که اکنون در دست انجام دارید، پایین بیاورید تا بتوانید جوابگوی حجم بالای درخواست ها باشید. اما این فقط مشتریان نیستند که گاهی باید به آن ها نه بگویید، شاید گاهی لازم باشد ایده های خلاق خود را نیز پالایش کنید و روی بعضی از آن ها خط بکشید.

در ابتدا به ذهن خلاق خود اجازه دهید هرکجا خواست برود. یعنی بدون اینکه ویرایش کنید، بنویسید یا مثلا بدون اینکه در پی رعایت اصول باشید طراحی کنید، اما در نهایت قسمت هایی را که از منطق خاصی پیروی نمی نمایند حذف کنید. دستی به سر و روی نوشته یا طرح اولیه بکشید و از هر قسمتی که در مقتضیات کار نمی گنجد، چشم بپوشید.

7. ایده های خود را با دیگران مطرح کنید

حتما بارها این ضرب المثل معروف را شنیده اید که یک دست صدا ندارد. برای اینکه بتوانید ایده های خود را پرورش دهید، نباید از هم فکری دیگران غافل شوید. با همکاری دیگران می توانید ایده های خود را به ابعادی ببرید که هرگز تصورش را هم نمی کردید. این عادت به همان عادت وصل کردن نقطه ها که پیشتر شرح داده شد، شباهت دارد. مثل این است که به جای چیدن سیب از درخت سیب، از درختی میوه بچینید که یک شاخه آن همزمان سیب، هلو، موز و گیلاس بار آورده است.

گاهی اوقات به دنبال صحبت کردن با یک دوست یا همکار، جرقه ایده های ناب در ذهن زده می گردد. حتی گاهی ممکن است در سرانجام صحبت هایتان ببینید به یک فهرست طولانی از ایده های نو رسیده اید که با ایده ابتدایی خیلی تفاوت دارند. در این حالت چون فقط با یک ایده طرف نیستید، می توانید بین ایده های مختلف ارتباط برقرار کنید تا به یک نتیجه پربارتر برسید.

فرض کنید یک کاغذ سفید جلوی دست تان است. در عرض 5 دقیقه چند ایده خلاقانه می توانید روی کاغذ بنویسید؟ فکر می کنید چه ایده هایی به ذهن تان برسند؟ حالا فرض کنید که قرار است این تمرین را در قالب یک گروه چندنفره انجام دهید و با هم فکری یکدیگر هرچه ایده خلاقانه را که در ذهن دارید، روی کاغذ بیاورید. احتمالا این بار تصور مثبت تری از ایده های مطرح شده در سرانجام 5 دقیقه خواهید داشت، این طور نیست؟ به بیان دیگر، با همکاری یکدیگر می توانید از برآیند ایده های مختلف به نتیجه مطلوب تری برسید.

همکاری آزادکاران با یکدیگر نیز موجب می گردد در زمینه شغلی خود پیشرفت نمایند و همچنین اعتبار جامعه آزادکاران را ارتقا دهند. هرچه سطح خلاقیت جامعه آزادکاران رو به بهبود برود، کارفرمایان با اطمینان بیشتری پروژه های خود را به این افراد خواهند سپرد و می توانند مطمئن باشند که سطح خلاقیت و حاصل عملکرد آزادکاران از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار است.

با این اوصاف برای اینکه موتور خلاقیت تان روشن گردد، نباید منتظر یک نیروی محرکه بیرونی بمانید، بلکه این خودتان هستید که باید خلاقیت بالقوه خود را به حالت بالفعل درآورید تا کسب وکارتان رونق بگیرد. با داشتن یک ذهن خلاق نه تنها در مهارت های شغلی خود ترقی خواهید کرد، بلکه می توانید تأثیرات مثبت تفکر خلاق را در سایر جنبه های زندگی خود نیز لمس کنید.

برگرفته از: business.tutsplus

منبع: فرادید

به "راه های افزایش خلاقیت؛ چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های افزایش خلاقیت؛ چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید