دلیل گرانی میوه های نوبرانه چیست؟

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، افزایش هزینه کارگر، حمل و نقل، نهاده های تولید و بسته بندی اثرگذارترین عوامل افزایش قیمت میوه در بازار بخصوص برای میوه های نوبرانه است.

دلیل گرانی میوه های نوبرانه چیست؟

به گزارش ،با شیوع کرونا و توقف بسیاری از فعالیت ها و کسب و کارها، مانند تعطیلی رستوران ها، کافه ها، برگزار نشدن مراسم ها و... تقاضا در بخش تولیدات کشاورزی کاهشی شد. طوری که در اسفندماه سال گذشته و 2 ماه ابتدایی امسال قیمت برخی کالا ها کاهشی شد یا قیمت ها ثابت ماند. از طرف دیگر، شیوع کرونا صادرات را متوقف یا کند کرد. شاید به این خاطر بود که مصرف کنندگان انتظار نداشتند قیمت میوه ها یا کالا های خوراکی تولید داخل، افزایش قیمت حداکثری داشته باشد. اما برخلاف تصور مردم، فعالان حوزه تولید و عرضه میوه می گویند با شیوع کرونا برخی عوامل تولید و عرضه میوه، افزایش قیمت پیدا کرده است و این عوامل مانع کاهش قیمت هاست.

گزارش میدانی نشان می دهد به رغم اینکه در سال های قبل، مردم برای خریدی ارزانتر، بازار های میوه و تره بار را به خرده فروشی های سطح شهر ترجیح می دادند، امسال در 2 ماه اخیر، قیمت میوه در بازار میوه و تره بار نیز رشد چشمگیری دارد. با شیوع کرونا برخی تولیدات پرتقاضا مانند مرکبات، افزایش قیمت زیادی داشت و این افزایش قیمت در بازار میوه و تره بار هم مشهود بود حتی میوه هایی مانند لیموشیرین یا لیموترش در میادین نایاب شد و مردم برای خرید آن ها ناچار به مراجعه به مغازه ها بودند. در میادین میوه و تره بار اکنون تقریباً تمام میوه ها و بخصوص نوبرانه ها افزایش قیمتی بیش از 20 درصد نسبت به سال قبل دارند.

مقایسه قیمت انواع میوه در هفته اول تابستان 98 و هفته اول تابستان 99 در بازار های میوه و تره بار نشان می دهد در این مدت لیموتُرش 10 درصد، آلبالو 13 درصد، موز 14 درصد، آناناس طلایی 20 درصد، سیب گلاب 21 درصد و توت فرنگی 22 درصد رشد قیمت دارد.

اما مشاهده میدانی ما نشان می دهد قیمت ها در خرده فروشی ها بیش از 20 درصد نسبت به سال گذشته رشد دارد و در حال حاضر در خرده فروشی ها متوسط قیمت هر کیلو توت فرنگی، 34800، گوجه سبز 28، طالبی 11500، آلبالو 45800، گیلاس 58550، هلو 25000 و زردآلو 60 هزار تومان است.

البته قیمت میوه در حالی افزایشی بیش از توان خرید بیشتر شهروندان را دارد که متولیان بخش تولید تأکید دارند تولید میوه با بارش های مناسب، افزایش داشته است.

سیدرضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، بخشی از گرانی میوه را به دلیل هزینه های تورم زای تولید می داند.

به گفته نورانی، هزینه بسته بندی، حمل و نقل و دستمزد کارگران چندبرابر شده است. او می افزاید: دستمزد کارگر از 70 هزار تومان به 120 تا 150 هزارتومان به صورت روزمزد رسیده است. مثلاً سال های قبل بسیاری از کارگران برای میوه چینی از استان هایی به استان های تولید کننده می رفتند، اما کرونا جابحایی را محدود کرده و کارگران به خاطر کرونا جابه جا نمی شوند، علاوه بر آن هزینه های درمان هم افزایش یافته است که این موارد بر دستمزد نهایی کارگران اثر دارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، تأثیرات آب و هوایی و سرمازدگی را علت دیگر افزایش قیمت میوه دانسته و می گوید: تولید میوه های هسته دار مانند زردآلو، آلو و هلو به خاطر بارندگی صدمات زیادی دید و کنه روی بیشتر زردآلو ها را خورده است. به همین دلیل شاید میوه های درجه دو و سه قیمت کمتری داشته باشند، اما میوه های درجه یک و مرغوب به خاطر کمبود افزایش قیمت زیادی دارد. زردآلو سال گذشته در عمده فروشی ها هر کیلو 14 هزار تومان بود، اما امسال قیمت عمده فروشی آن 22 هزار تومان است. تگرگ و برخی آفات تولید سیب را تحت تأثیر قرار داده و احتمالاً در نیمه دوم سال تولید سیب به یک دوم برسد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، با اشاره به قیمت صیفی جات هم می گوید: قیمت صیفی جات هنوز به قیمت معمول خود نرسیده است، اما انتظار داریم قیمت صیفی جات با شروع برداشت در بیشتر استان ها، به قیمت های معمولی برسد.

اما نورانی می گوید: قیمت از عمده فروشی تا خرده فروشی ها تغییر زیادی دارد و این به دلیل نبود نظارت بر بازار عرضه است. قیمت میوه ها در خرده فروشی ها متغیر است و به نظر می رسد هر مغازه یک قیمت متفاوت دارد و در بازار قیمت میوه یکسان نیست. البته قیمت ها در بازار میوه و تره بار شهرداری ها متعادل تر است و به همین دلیل 65 درصد از خرید مردم در این بازار ها انجام می شود. چون عموم مردم از این بازار ها خرید می کنند عرضه میوه در آن شامل میوه های درجه یک و با کیفیت بالا نیست، چون عرضه این نوع میوه قیمت را در میادین بالا می برد.

برخی شهروندان که برای خرید میوه به بازار آمده اند و از قیمت ها گله دارند، علت افزایش قیمت را صادرات میوه می دانند. اما رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، این گمانه را نادرست می داند. به گفته نورانی 3 درصد تولیدات صادر می شود، اما 30 درصد تولید میوه ضایعات داریم. او معتقد است اگر ضایعات کم شود قیمت ها متعادل تر می شود. او صادرات را عامل اشتغالزایی می داند و می گوید: 40 تا 50 درصد ضریب اشتغال مربوط به کشاورزی و صنایع تبدیلی است و صادرات نیروی محرک تولید و اشتغالزایی است. اگر صادرات متوقف شوند مسئله ای که برای پیاز، سیب زمینی و هندوانه داشتیم برای کل تولیدات پیش می آید و تولیدات تبدیل به ضایعات می شود.

به گفته نورانی هزینه صادرات هم افزایش یافته و قیمت کانتینر های یخچال دار نسبت به اردیبهشت 2 برابر شده است. او همچنین به مشکل صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز اشاره می کند و می گوید: به خاطر مسائل بانکی جابه جایی ارز و انتقال آن به داخل مشکل شده است.

علی اکبرخانی، فعال صنعت بسته بندی و عرضه میوه در بخش خصوصی می گوید: برخلاف تصور عامه که کرونا را باعث کاهش تقاضا می دانند، اما با شیوع کرونا تقاضا برای میوه بیشتر شده است، چون به گفته او مردم هزینه هایی که برای مسافرت، رفت و آمد، رفتن به رستوران یا تفریحات دیگر می پرداختند، الان برای خرید میوه یا کالا های خوراکی دیگر هزینه می کنند.

این فعال بخش خصوصی، فضای بازار ها و التهاب افزایش قیمت ها را بر بازار میوه هم اثر گذار می داند و می گوید: هزینه های حمل و نقل و بسته بندی جزء لاینفک قیمت نهایی میوه است. در حال حاضر این هزینه ها افزایش یافته و قیمت سبد و کارتن برای بسته بندی میوه چندبرابر شده است. او همچنین وجود حلقه های واسطه ای فراوان، از تولید تا مصرف را علت دیگر افزایش قیمت میوه می داند. به گفته اکبرخانی، همچنین 4 برابر شدن قیمت سم و کود وقطع ارز 4200 تومانی این دو نهاده بر افزایش قیمت نهایی میوه اثر مستقیم دارد.

محمدعلی مصطفی لو، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغبانی هم با تأیید افزایش قیمت نهاده های تولید، مانند سم و کود، هزینه کارگر وهزینه های حمل و نقل و بسته بندی، می گوید: افزایش قیمت عوامل تولید موجب افزایش قیمت میوه بویژه میوه های نوبرانه شده است. اما مصطفی لو با اشاره به بارش های خوبی که داشتیم، می گوید: بارش ها موجب افزایش تولید شده است. تازه چند روز از فصل تابستان گذشته و با شروع فصل گرما و برداشت میوه، حتماً در روز های آینده شاهد کاهش قیمت میوه خواهیم بود.

منبع:ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دلیل گرانی میوه های نوبرانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل گرانی میوه های نوبرانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید