درخواست عربستان برای برگزاری نشست فوق العاده اوپک پلاس

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، عربستان خواهان برگزاری نشست فوق العاده مشترک میان کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای یاری به بهبود شرایط بازارهای جهانی نفت شد.

درخواست عربستان برای برگزاری نشست فوق العاده اوپک پلاس

به گزارش رویترز، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی (اس پی ای) اظهار داشت: عربستان سعودی دیروز، پنجشنبه 14 فروردین ماه خواهان برگزاری نشست فوق العاده فراورینمایندگان عضو و غیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس با هدف رسیدن به توافقی عادلانه برای یاری به ثبات قیمت و بازارهای جهانی نفت خام شده است.

فرایند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی ناشی از تضعیف تقاضا در سایه شیوع ویروس کرونا، که پیش از نشست بی نتیجه ماه مارس اوپک پلاس به دلیل امتناع روسیه از مشارکت در توافق تعمیق کاهش فراوری شروع شده بود، بلافاصله پس از نشست بی فایده فراورینمایندگان عضو و غیرعضو اوپک شتاب گرفت تا جایی که قیمت نفت خام شاخص برنت با سقوطی شدید وارد کانال 20 دلار برای هر بشکه شد.

بی نتیجه ماندن هشتمین نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بدان معنا بود که در انتها ماه مارس کشورهای حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) متشکل از 13 فراورینماینده عضو اوپک و 10 فراورینماینده غیرعضو اوپک دیگر تعهدی به توافق کاهش فراوری روزانه یک میلیون و 703 هزار بشکه ای مصوب هفتمین نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک در دسامبر 2019 ندارند و می توانند به هر مقدار که می خواهند نفت فراوری نمایند.

یک روز پس از انتها نشست اوپک پلاس در وین بازارهای جهانی نفت خام شاهد شروع جنگ قیمتی از سوی عربستان در بازارهای جهانی نفت بود به طوری که مقام های نفتی ریاض از عرضه بیش از 12 میلیون بشکه نفت خام در بازارهای جهانی خبر دادند.

هم اکنون بازارهای جهانی نفت خام افزون بر آثار منفی ناشی از همه گیری ویروس کرونا یعنی تضعیف شدید تقاضا به دلیل قرنطینه و اعمال مقررات منع رفت وآمد در بیشتر کشورهای جهان، کاهش فراوری انواع فرآورده نفتی، تعطیلی بسیاری از پالایشگاه ها جهان، اعلام کاهش هزینه بسیاری از عظیم ترین فراورینمایندگان نفت و گاز در جهان، با سیلی از مازاد عرضه نفت خام به دلیل جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه روبه روست.

سقوط شاخص های اصلی قیمت نفت در بازارهای جهانی به گونه ای بوده است که اکنون قیمت دیگر انواع نفت در بخش هایی از جهان تک رقمی و حتی به صفر نزدیک شده است، این شرایط فراورینمایندگان نفت و گاز شیل در آمریکای شمالی را به شدت تحت فشار گذاشته است و از سوی دیگر شاهد افت شدید حاشیه سود فراوری بنزین بسیاری از پالایشگران جهان به ویژه آمریکا هستیم.

ازاین رو بسیاری از تحلیلگران بازار نفت، بانک ها و شرکت های مشهور معامله گر بازار نفت، بانک ها، نهادها و سازمان های بین الملل انرژی از جمله آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآوردهای نگران نماینده ای درباره کاهش تقاضای جهانی نفت تا رقم روزانه 20 میلیون بشکه و ماندن قیمت نفت در سطوحی پایین حتی در سه ماه سوم و چهارم سال 2020 میلادی ارائه داده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به تازگی اعلام نموده بود که بین عربستان و روسیه با هدف یاری به ثبات قیمت و بازار نفت پادرمیانی می نماید.

حال نشانه هایی از احتمال نزدیک شدن دیدگاه های ریاض و مسکو پدیدار شده است، به طوری که ترامپ دیروز، 14 فروردین ماه از آمادگی عربستان و روسیه برای یاری به شرایط بحرانی بازار نفت خبر داده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "درخواست عربستان برای برگزاری نشست فوق العاده اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست عربستان برای برگزاری نشست فوق العاده اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید