دانشمندان: شهاب سنگ ها احتمالا به زمین آب آورده اند

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، دانشمندان می گویند، بعضی از شهاب سنگ هایی که این اواخر به زمین برخورد نموده اند ممکن است در یک میلیون سال گذشته دارای آب بوده اند و این بدان معناست که سنگ های فضایی در طول زمان آب را به سیاره ما آورده اند.

دانشمندان: شهاب سنگ ها احتمالا به زمین آب آورده اند

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، بسیاری از دانشمندان گمان می نمایند که شهاب سنگ ها روزگاری آب را به زمین آورده اند، اما تحقیقاتی که پیش تر صورت گرفته نشان می دهد که واکنش های شیمیایی درون آنها که شامل آب نیز بوده است میلیاردها سال پیش متوقف شده است و اکنون این سوال مطرح است که آیا این شهاب سنگ ها آب خود را مدت ها پیش از دست داده اند یا خیر.

سایمون ترنر(Simon Turner) از دانشگاه مک کواری(Macquarie) در سیدنی، استرالیا و همکارانش 9 شهاب سنگ را که در قرن گذشته به زمین افتاده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این شهاب سنگ ها زمانی قسمتی از سیارک هایی بودند که حدود 4.5 میلیارد سال پیش تشکیل شده اند.

ترنر می گوید: زمانی که یخ درون شهاب سنگ ها آب می گردد آب ایجاد شده به همراه مواد محلول در آن از قسمتی به قسمت دیگر می رود و از آنجا که اورانیوم برخلاف توریم عنصری محلول در آب است محققان می توانند با آنالیز توزیع ایزوتوپ های این دو عنصر به دنبال شواهدی از وجود آب باشند. اورانیم و توریم نیمه عمر بسیار کوتاهی دارند و بنابراین فقط وقایعی را که در طول یک میلیون سال گذشته رخ داده اند ثبت می نمایند. الگوی های اورانیوم و توریم نشان می دهد که شهاب سنگ ها در طول یک میلیون سال گذشته واکنش های شیمیایی با حضور آب داشته اند.

سارا راسل (Sara Russell) از موزه تحقیقاتی لندن که در این مقاله شرکت نداشته می گوید: ما همواره شهاب سنگ ها را اجرامی تصور می کردیم که از ابتدای تشکیل منظومه شمسی تغییر نکرده اند اما مطالعات جدید نشان می دهد که آن ها از نظر شیمیایی فعال بوده اند. این شهاب سنگ ها احتمالا در گذشته آب و مواد آلی به زمین آورده اند. این فرضیه را می توان با آزمایش نمونه هایی که مستقیما از سیارک ها گرفته شده به عنوان مثال توسط فضاپیمای Hayabusa 2 ژاپن و فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا مورد آنالیز قرار داد.

منبع: انتخاب

به "دانشمندان: شهاب سنگ ها احتمالا به زمین آب آورده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان: شهاب سنگ ها احتمالا به زمین آب آورده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید