خیلی اتفاقی متوجه شدم که برنده نوبل شده ام

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، میشل مِیر اخترشناس سوئیسی و استاد دانشگاه ژنو که روز گذشته برنده نوبل فیزیک شد، گفت: کشف ما چیزی نبود که در یک لحظه خاص ممکن شود.

خیلی اتفاقی متوجه شدم که برنده نوبل شده ام

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، میشل مِیر به دلیل کشف نخستین سیاره فراخورشیدی در بیرون از منظومه شمسی، پیروز به کسب نوبل فیزیک 2019 شد. به همین مناسبت آدام اسمیت مدیر علمی اداره رسانه نوبل یک مصاحبه تلفنی با وی ترتیب داد که در ادامه آن را می خوانید.

آدام اسمیت: سلام. من آدام اسمیت از نوبل پرایز هستم.

میشل مِیر: بله

آدام اسمیت: الآن کجا هستید؟

میشل میر: در اتوبوس و در راه فرودگاه هستم.

آدام اسمیت: اوکی. بله.

میشل میر: در اسپانیا هستم.

آدام اسمیت: می توانم از شما سوال کنم چطور خبر برنده شدن خود را شنیدید؟

میشل میر: کاملا اتفاقی. در حال ترک هتل بودم و در همان لحظه به یک رایانه وصل شدم و حدود یک ساعت قبل، خبر برنده شدنم را در آنجا مشاهده کردم. سورپرایز بسیار خوبی بود و خوب شد که رایانه را روشن کردم. متاسفانه الان من در اتوبوس و در اسپانیا هستم. به همین دلیل مکالمه ما در شرایط سختی صورت می گیرد. کیفیت صدا هم بسیار بد است.

آدام اسمیت: باید کمی ناراحت کننده باشد که وقتی خبر برنده شدن خود را شنیدید، از خانه خود دور بوده اید.

میشل میر: بله. اما از جهتی هم خوب است زیرا من در مادرید و جاهای مختلف با همکارانم در مورد سیارات فراخورشیدی به گفت وگو خواهم پرداخت. بنابراین اشکالی ندارد. لحظات خوبی را با همکارانم سپری خواهم کرد.

آدام اسمیت: البته. جشن های زیادی در انتظار شماست.

میشل میر: بله. امیدوارم.

آدام اسمیت: هیجان و حسی را که 24 سال پیش به هنگام دیدن اولین سیاره فراخورشیدی داشتید را به خاطر می آورید؟

میشل میر: بله. می دانید که این کشف چیزی نبود که در یک لحظه خاص اجرا شده باشد. زیرا باید برای رسیدن به چنین کشفی، طی چندین ماه اندازه گیری های متعدد صورت گیرد تا بعد از آن متوجه شوید که نکات جالبی پیدا کرده اید که منجر به کشفی هیجان انگیز می شود. البته من تصمیم گرفته بودم تا فصل بعد منتظر بمانم تا با انجام اندازه گیری های جدید به قطعیت و یقین برسم. مشکل، کیفیت اندازه گیری ها نبود بلکه تفسیر چیزی بود که ما کشف کرده بودیم. پس تا فصل دوم سال 1995 میلادی منتظر ماندیم و همه چیز مرتب بود. به این ترتیب من ودیدیه کولوز(دیگر برنده نوبل فیزیک 2019) با هم گفتیم که بسیار خوب، حالا مطمئنیم که یک سیاره فراخورشیدی کشف کرده ایم. آن لحظه خارق العاده بود.

آدام اسمیت: بنابراین این خیلی غیرمنتظره است که این سیاره تنها در چهار روز در گردش است.

میشل میر: بله

آدام اسمیت: چه قدر عجیب وغریب. باید برای اعتقاد به داده های شما شجاعت زیادی به خرج داد.

میشل میر: به غیر از تایید این موضوع که سیاراتی در خارج منظومه شمسی وجود دارد، شاید مهم ترین جنبه این اکتشاف، کشف مهاجرت مداری باشد. به این ترتیب اگر سیارات با خورشید فاصله داشته باشند، سپس اثر متقابل میان سیاره و دیسک، یک مهاجرت مارپیچی از سیاره را به سمت ستاره ایجاد می کند. این امر مهم ترین سناریوی اکتشاف ما بود.

آدام اسمیت: نکته هم همین جاست که کشف تمام این سیارات فراخورشیدی که هم اکنون به بیش از چهار هزار عدد می رسند، اطلاعاتی راجع به نحوه شکل گیری سامانه های خورشیدی و یا زمین خودمان به ما می آموزد.

میشل میر: بله، بله. مطمئنا. در واقع ما در یک سیستم سیاره ای زندگی می کنیم. بنابراین تمام سیارات سامانه های خورشیدی، به همین سناریو تعلق دارند.

آدام اسمیت: بله. زیرا اغلب توجه زیادی برای جست وجوی حیات بیگانگان وجود دارد، ما می توانیم چیزهای بیشتری به جز اینکه آیا در آنجا زندگی وجود دارد و یا نه، بیاموزیم.

میشل میر: دانشمندان به موضوع تشکیل سیستم های سیاره ای علاقه مندند. ولی برای مردم این که در آنجا حیات بیگانه وجود دارد یا خیر، مهم است.

آدام اسمیت: به نظر شما ما چه زمانی می توانیم اولین نشانه های حیات بیگانه را مشاهده کنیم؟

میشل میر: این مسئله، مشکل تشخیص نشانه های زیستن است و ما می دانیم که چگونه آن را انجام دهیم. ولی قطعا مسئله سختی است. نمی دانم شاید 10 سال بعد، نمی دانم. ولی انتظار ندارم که تا سال آینده جواب این سوال را پیدا کنیم.

2 هزار سال پیش فلاسفه یونانی در مورد احتمال وجود حیات موجودات بیگانه به بحث و گفت وگو پرداخته اند. بنابراین من معتقدم می توانیم 20 سال دیگر هم صبر کنیم.

آدام اسمیت: بسیار خوب، ما مشتاقانه منتظر دیدار شما در استکهلم در دسامبر آینده هستیم.

میشل میر: متشکرم

آدام اسمیت: تبریک مجدد، متشکرم. خدانگهدار.

میل میر: خدانگهدار

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خیلی اتفاقی متوجه شدم که برنده نوبل شده ام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیلی اتفاقی متوجه شدم که برنده نوبل شده ام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید