ثبت کاروانسراهای اصفهان در فهرست میراث جهانی

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در دستور کار وزارتخانه میراث فرهنگی قرار گرفته است، ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی است و در استان اصفهان نیز چندین اثر داریم که واجد ارزش ثبت در فهرست یونسکو هستند و به این پرونده می پیوندند.

ثبت کاروانسراهای اصفهان در فهرست میراث جهانی

وی اضافه کرد: کاروانسرا مهیار، جهادآباد، همچنین هتل عباسی اصفهان که بر روی یک کاروانسرای صفوی بنا شده، از جمله مواردی است که پروندۀ آن ها به دست همکاران ما در حال تکمیل شدن است.

سیده سارا محمدی، کارشناس بافت های تاریخی و مسئول تهیه پروندۀ این آثار در اداره کل میراث فرهنگی اصفهان، گفت: ثبت هر اثر در فهرست میراث جهانی منوط به داشتن 10 معیار است و ما بر اساس این معیارها کاروانسراهای استان اصفهان را مورد آنالیز قرار دادیم.

وی ادامه داد: بعضی از کاروانسراهای استان به دلیل نداشتن اطلاعات تاریخی کافی و فقدان حریم آزاد، همچنین مداخله در بنا یا داشتن پلان های مشابه از این فهرست حذف شدند که برای بنده بسیار ناگوار بود.

محمدی با بیان این که تعداد کاروانسراهای دارای معیار ثبت جهانی در استان اصفهان، اکنون بین 9 و 10 اثر در نوسان است، اظهار کرد: کاروانسرای مهیار و امین آباد در شهرضا، کاروانسرای کوهپایه در شرق اصفهان، کاروانسرای گز و جهادآباد در شاهین شهر، کاروانسرای نیستانک در نائین، کاروانسرای مرنجاب در آران و بیدگل و کاروانسرای گبر آباد در کاشان ازجمله بناهایی است که پروندۀ ثبتی آن ها تقریباً تکمیل شده و این روزها نیز مشغول نقشه برداری از هتل عباسی اصفهان هستیم تا در صورت همکاری دست اندرکاران این هتل، مقدمات ثبت جهانی آن را هم در همین مجموعه فراهم کنیم.

کارشناس بافت های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به سخت بودن فرایند ثبت آثار در فهرست میراث جهانی، خاطرنشان کرد: تا انتها دی ماه جاری پروندۀ کاروانسراهای ایران برای یونسکو ارسال می گردد.

ایسنا نوشت، مسئول ثبت جهانی آثار تاریخی اصفهان همچنین اطلاع داد که گام بعدی این اداره کل تهیه پرونده به منظور ثبت باغشهر تاریخی نطنز در فهرست میراث جهانی است.

منبع: گردشبان

به "ثبت کاروانسراهای اصفهان در فهرست میراث جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت کاروانسراهای اصفهان در فهرست میراث جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید