توافق برای محاکمه عمر البشیر در دادگاه لاهه

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، همزمان با ورود یک هیأت از دیوان کیفری بین المللی لاهه به خارطوم، یک مقام سودانی از توافق برای محاکمه عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان در دادگاه لاهه خبر داد.

توافق برای محاکمه عمر البشیر در دادگاه لاهه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ شخصی امیر، سخنگوی دولت سودان گفت که توافق درباره محاکمه عمر البشیر رئیس جمهور سابق این کشور در دادگاه لاهه اجرا شده است.

فیصل محمد صالح در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اضافه کرد که توافق درباره محاکمه عمر البشیر در دادگاه لاهه اجرا شده است.

دادگاه لاهه طی سال های 2009-2010 اتهاماتی علیه البشیر به دلیل ارتکاب جنایت جنگی و جنایت ضد بشری در منطقه دارفور صادر کرد حال آنکه البشیر تا کنون این اتهامات را رد کرده و دادگاه لاهه را یک دادگاه سیاسی می داند.

صالح همچنین گفت: همه احتمالات درباره حضور افراد تحت تعقیب از جمله البشیر در دادگاه لاهه وجود دارد و رایزنی ها درباره نحوه محاکمه آن ها همچنان ادامه دارد و تا کنون درباره نحوه محاکمه توافقی صورت نگرفته است.

دادگاه لاهه همچنین عبدالرحیم محمدحسین وزیر دفاع اسبق سودان، احمد هارون والی کردفان جنوبی و علی کوشیب فرمانده یکی از شبه نظامیان دارفور را به ارتکاب جنایت جنگی و جنایت ضد بشری در دارفور محکوم کرده است.

صالح اشاره کرد که هیأت مذاکره کننده دولت سودان سه شنبه گذشته در جوبا با هیأت مذاکره کنند جنبش های مسلح در دارفور درباره تحویل افراد تحت تعقیب به دادگاه لاهه توافق کرده است.

منطقه دارفور از سال 2003 شاهد درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و جنبش های مسلح شورشی است که تا کنون به کشته شدن 300 هزار نفر و آوارگی حدود 2.5 میلیون نفر دیگر منجر شده است.

البشیر 11 آوریل سال گذشته میلادی در پی اعتراضات مردمی به اوضاع نابسامان مالی و اجتماعی سودان، توسط فرماندهی ارتش این کشور عزل شد و پس از آن به اتهام فساد مالی در زندان به سر می برد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "توافق برای محاکمه عمر البشیر در دادگاه لاهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق برای محاکمه عمر البشیر در دادگاه لاهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید