اجرای وال پست در ساختمان بتنی ؛ چرا بعد زلزله 96 کرمانشاه اجباری شد؟

به گزارش وبلاگ شخصی امیر، وال پست روشی برای مستحکم کردن دیوارهای غیر سازه ای است که به روش های مختلفی انجام می گردد. در مقاله حاضر به موضوعاتی از قبیل ضوابط اجرای وال پست، مراحل اجرا و نکات اجرایی آن و اشتباهات رایج در ساخت وال پست پرداخته شده است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

اجرای وال پست در ساختمان بتنی ؛ چرا بعد زلزله 96 کرمانشاه اجباری شد؟

وال پست چیست؟

وال پست روشی برای مستحکم کردن دیوارهای غیر سازه ای است که به روش های مختلفی انجام می گردد. در مقاله حاضر به موضوعاتی از قبیل ضوابط اجرای وال پست، مراحل اجرا و نکات اجرایی آن و اشتباهات رایج در ساخت وال پست پرداخته شده است. در ادامه با وبلاگ شخصی امیر همراه باشید.

مراحل اجرای وال پست کدام است؟

وال پست هایی که در سازه های با اسکلت بتنی اجرا می شوند و از مرحله قالب گذاری در بتن ریزی شروع می گردد. در مرحله قالب گذاری برای بتن ریزی، صفحه های فلزی به منظور اتصال نبشی ها باید جاسازی شوند.

البته گاهی مرحله جاسازی صفحه در قالب ها انجام نمی گردد و پس از بتن ریزی ستون ها و تیغه ها، صفحه ها با استفاده از انکر بولت یا رول بولت به ستون و تیغه های بتنی متصل می شوند.

پس از صفحه گذاری به فاصله یک تا یک و نیم متری از هم، با استفاده از نبشی یا پروفیل قوطی اقدام به نبشی کشی و سپس وال پست گذاری می گردد.

وال پست ها باید طوری تعبیه گردد که دیوارچینی دقیقا در بین دو وال پست قرار گیرد و در صورتی که در دیوار پنجره تعبیه شده باشد، چهار چوب پنجره باید وال پست گذاری انجام گردد.

دیوار چینی در قسمت بالا و نزدیک به تیغه باید با استفاده از آجر چینی با وزن بالا و ملات مرغوب و کافی انجام گردد زیرا متحمل وزن است.

اجرای وال پست یا مهاربند در سازه های اسکلتی به دو صورت افقی و عمودی یا به صورت بادبند اجرا می گردد. البته اجرای بادبند محبوبیت بیشتری دارد.

ضوابط اجرای وال پست چیست؟

با در نظر داشتن اینکه می دانیم وال پست چیست و در خصوص اجرای آن نیز اطلاعاتی داریم، بهتر است درباره ضوابط اجرایی آن نیز اطلاعاتی به دست آوریم. در بند 7-5-3 در آئین نامه 2800 ویرایش چهارم، ضوابط اجرای دیوارهای غیر سازه ای آمده است که با توجه به این بند آئین نامه و در صورتی که دست کم یکی از شرایط زیر موجود باشد، به اجرای وال پست عمودی احتیاج است.

اگر طول دیوار از 6 متر بیشتر باشد، اجرای پست وال اجباری است البته در بعضی از دستور العمل ها این اندازه 5 متر عنوان شده است.

اگر طول دیوار تا 40 برابر از ضخامت دیوار بیشتر باشد، اجرای پست وال لازم است.

در خصوص اجرای وال پست افقی نیز گفته شده است که اگر دیوار بیش از 3.5 متر ارتفاع داشته باشد، این نوع وال پست قابلیت اجرا دارد. در بعضی از دستور العمل ها نیز محدودیت 30 برابر ضخامت دیوار را در نظر گرفته شده است.

نکات اجرای وال پست

لبه قائم نبشی ها یا قوطی ها نباید آزاد باشد. این لبه ها باید به یک تیغه دیگر یا یک دیوار عمود بر آن، یا یکی از اجزای سازه یا ستونکی که به همین منظور از فولاد، بتن آرمه یا چوب تعبیه می گردد، اتصال داشته باشد. ستونک می تواند از یک ناودانی حداقل نمره 6 یا معادل آن از فولاد ،بتن آرمه یا چوب تشکیل شده باشد. اگر طول تیغه پشت بند کمتر از 1.5 متر باشد، از لبه آن می تواند آزاد باشد.

چنانچه پروفیل وال پست ارائه شده از طرف دستگاه مشاور دوبل نبشی باشد بهتر است که در هنگام ساخت وال پست، دهانه آن 1سانتی متر بیشتر از ضخامت دیوار مربوطه در نظر گرفته گردد، تا تیغه کاملا داخل آن قرار بگیرد. همچنین در وال پست عمودی، باید در فواصل یک متر به یک متر با استفاده از پروفیل قوطی یا نبشی مقاط افقی را به قوطی یا نبشی های وال پست عمودی جوش داد تا گیرش لازم بین تیغه و وال پست عمودی تامین شده و دیوار مورد نظر در هنگام وارد شدن نیروهای جانبی رفتار یکپارچه تری از خود نشان دهد.

در جاهایی که وال پست در مجاورت ستون قرار می گیرد باید فاصله حدود 4 تا 5 سانتی متری رعایت گردد و بین وال پست و ستون از مصالح نرم مانند پلی استایرن یا پلاستوفوم استفاده کرد تا در صورت وارد شدن بارهای جانبی از جمله زلزله، ستون به دیوار فشار جانبی وارد نکند.

دیوارهای غیر سازه ای که در همه ارتفاع طبقه ادامه یافته است، باید به طور کامل در زیر پوشش سقف مهار گردد، یعنی رگ آخر تیغه با فشار و ملات کافی در زیر سقف جای گیرد. منظور کردن این نکات موجب می گردد که تا حد امکان از تغییر شکل دیوارها در اثر زلزله جلوگیری به عمل آید.

اشتباهات اجرای وال پست

  • استفاده از میلگرد در اجرای کلاف های افقی به جای نبشی.
  • عدم اجرای پشت به پشت نبشی های افقی و یا قائم که سبب می گردد دیوار تنها در یک سمت، داخل نبشی ها اجرا گردد.
  • عدم نبشی کشی صحیح که باید به صورت افقی در امتداد تیغه پایینی و بالایی باشد. اگر نبشی کشی عمود بر تیغه باشد و عرض آن را طی کند به صورت صحیح اجرا نشده است.

سخن آخر

وال پست یک مهاربند است که لزوم اجرای آن در ساختمان ها پس از زلزله سال 96 کرمانشاه مشاهده شد. همه دیوارها احتیاج به اجرای وال پست ندارند ولی با واجد شرایط شدن، اجرای آن طبق ضوابط مقررات ملی ساختمان الزامی است.

منبع: ویکی ساختمان

به "اجرای وال پست در ساختمان بتنی ؛ چرا بعد زلزله 96 کرمانشاه اجباری شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای وال پست در ساختمان بتنی ؛ چرا بعد زلزله 96 کرمانشاه اجباری شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید